همیشه سبز

وزیر صنایع و معادن: نگرانی خاصی در صنعت با هدفمندسازی یارانه ها احساس نمی شود
نویسنده : سبز - ساعت ٥:٤۳ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٤ مهر ،۱۳۸٩
 

وزیر صنایع و معادن با اشاره به بسته های حمایتی خوبی که برای بخش صنعت و معدن پس از هدفمند کردن یارانه ها در نظر گرفته شده است، گفت: نگرانی خاصی در بخش صنعت با اجرای این قانون احساس نمی شود.
به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، علی اکبر محرابیان پنج شنبه شب در جمع صنعتگران استان یزد در اتاق بازرگانی این استان اظهار داشت: بحران اقتصادی جهانی، هدفمند کردن یارانه ها و تحریم سه ویژگی است که به ویژه در یک سال اخیر بخش صنعت کشور را درگیر کرده است اما به نظر می رسد این سه موضوع توانسته در کنار تهدیدهای خود، به فرصت هایی برای بخش صنعت تبدیل شود.
وی خاطرنشان کرد: عدم توجه به تولیدات داخلی و نگاه غیرمتعصبانه به تولیدات داخلی، سبب شده سرمایه در گردش بسیاری از واحدهای تولیدی دچار کاستی شود و همین امر به یک بحران تبدیل شده و تمام سه ویژگی بحران اقتصادی جهان، تحریم و هدفمند کردن یارانه ها بر روی واحدهای بحران زده تأثیرگذار است.
محرابیان همچنین با اشاره به بحث هدفمند کردن یارانه ها عنوان کرد: اگر بسته های حمایتی که برای بخش صنعت و معدن در نظر گرفته شده است، به خوبی اجرا شود، حتی یک واحد تولیدی کوچک نیز آسیب نمی بیند.
وی با بیان اینکه قیمت انرژی قرار است تغییر کند، افزود: یارانه های انرژی به نوع دیگری به صنعتگران پرداخت می شود که این نوع پرداخت سبب رقابت پذیری، ایجاد تحرک در بازار و انگیزه در تولید می شود.
محرابیان با بیان اینکه پله نخست این طرح در نیمه دوم امسال اجرا می شود، افزود: برای واحدهای انرژی بر، تفاوت قیمت انرژی در حال حاضر و بعد از هدفمندی یارانه ها، به صورت تسهیلات قرض الحسنه پرداخت می شود و این روند تا دو سال ادامه دارد.
وی یادآور شد: تسهیلاتی نیز برای مکانیزم های تولید در واحدهای صنعتی کوچک و بزرگ به منظور ایجاد تغییرات کیفی در خطوط تولید ارائه می شود که این تسهیلات در واحدهای بزرگ، کوچک و متوسط متغیر است و با روش های مختلف پرداخت می شود.
محرابیان، کف این تسهیلات را 40 میلیون تومان و سقف آن را 150 میلیون تومان اعلام کرد.
وزیر صنایع و معادن خاطرنشان کرد: این تسهیلات و بسته های حمایتی در بحث آموزش، نیروگاه ها و... نیز در نظر گرفته شده است.
وی همچنین از حل مشکل آب صنعت یزد در آینده ای نزدیک خبر داد.وزیر صنایع و معادن صبح دیروز نیز در تبریز در بازدید از شرکت ایران خودروی آذربایجان گفت: تولید پژو 206 از 22 بهمن امسال در کارخانه ایران خودروی آذربایجان آغاز می شود.