همیشه سبز

رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت: اسقاط خودروهای فرسوده با ابلاغ رئیس مجلس متوق
نویسنده : سبز - ساعت ۳:۳٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٦ مهر ،۱۳۸٩
 

رئیس ستاد حمل و نقل و سوخت کشور از توقف کامل اسقاط و جایگزینی خودروهای فرسوده در کشور با ابلاغ رئیس مجلس شورای اسلامی خبر داد.
محمد رویانیان افزود: با رای دفتر تثبیت لوایح مجلس شورای اسلامی که با امضای ریاست مجلس ابلاغ شده است، فرایند اسقاط خودرو در ایران کاملاً متوقف شد.
وی بااشاره به این که ظرف چهار سال گذشته 700 هزار خودرو فرسوده از رده خارج شد و بر اساس توسعه حمل و نقل عمومی مصوبه سال 86 مجلس شورای اسلامی نوسازی خودروهای فرسوده، بهسازی تولید و اخذ عوارض از خودروهای پرمصرف وارداتی به دولت تکلیف شده بود، گفت: براساس نامه اخیر رئیس مجلس و حکم قطعی صادر شده، اخذ عوارض از خودروهای پرمصرف و اسقاط یک تا سه خودرو به ازای واردات هر خودروی خارجی از سوی دیگر اسقاط خودرو در ازای تولید خودروهای داخلی به طور کامل لغو شد که به این ترتیب تمام اعتبار مورد نیاز برای اسقاط خودروها، کامیون ها، اتوبوس ها و تاکسی های فرسوده از بین رفت و تمامی طرح های اسقاط خودروهای فرسوده متوقف شد.
رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با اشاره به اینکه عوارض مذکور به نفع قشر محروم جامعه اخذ می شد، گفت: از سوی دیگر این عوارض موجب می شد تا واردات خودروهای پرمصرف به کشور کاهش یابد.
وی از ریاست مجلس شورای اسلامی خواست که هر چه سریع تر در این خصوص وارد عمل شده تا فرآیند اسقاط خودروهای فرسوده مجدداً در کشور آغاز شود.
رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور به ایسنا گفت: در صورت ادامه روند فعلی شاهد حضور خودروهای 50 تا 60 ساله در حمل و نقل عمومی و خودروهای قدیمی پرمصرف که دو برابر خودروهای نو، مصرف سوخت دارند و مرگ و میر بیش از پیشی را در تصادفات خودروها به دلیل وجود خودروهای قدیمی شاهد خواهیم بود.
وی خاطرنشان کرد: بدین ترتیب باید گفت با شرایط فعلی چرخ اسقاط و جایگزینی خودروهای فرسوده که به دلیل مشکلات بانکی و صنعت خودروسازی به کندی پیش می رفت به طور کلی پنچر شد!