اون وزیر اقتصاد خبر داد تشکیل 5 پرونده بزرگ پولشویی در مراجع قضایی

معاون بانک، بیمه و شرکت های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی از کشف پنج مورد بزرگ پولشویی در دو هفته گذشته و تشکیل پرونده قضایی خبر داد.
اصغر ابوالحسنی در جمع خبرنگاران در تشریح اقدامات انجام شده برای مبارزه با پولشویی، اظهار داشت: در مدتی که مسئله مبارزه با پولشویی در کشور آغاز شده پرونده های مختلفی را بررسی کرده ایم.
به گفته وی، اگر پس از بررسی ها مشخص شود پرونده ها مجرمانه است در قوه قضائیه بررسی و محکوم خواهند شد.
وی با بیان اینکه در مبارزه با پولشویی شش تا هفت مسئله را باید جزء افتخارات نظام جمهوری اسلامی دانست، افزود: اقداماتی که برای مبارزه با پولشویی در ایران صورت گرفته در دنیا بی سابقه است، بر همین اساس با وجودی که کمتر از یک سال از تصویب آئین نامه اجرایی قانون مبارزه با پولشویی می گذرد، تمام دستگاه های مشمول این آیین نامه نظیر بانک، بیمه، بورس و اوراق بهادار، سازمان امور مالیاتی و گمرک ضمن انجام فعالیت های مربوطه به دبیرخانه مبارزه با پولشویی نیز متصل شده اند که البته این امر در دنیا بی سابقه است.
معاون بانک و بیمه وزیر اقتصاد تصریح کرد: با توجه به اینکه مرکز آموزش رایانه محور (CBT) مستقر در مرکز مبارزه با پولشویی ایران در خاورمیانه بی نظیر است، سایر کشورها می توانند افرادی را برای آموزش به ایران اعزام کنند.
ابوالحسنی ادامه داد: آموزش های مربوط به این بخش متناسب با استانداردهای جهانی است.
معاون وزیر اقتصاد با ابراز گلایه از سیستم های بین المللی به خصوص مسئولان (FATF) گروه اقدام کاری، گفت: علی رغم همه اقدامات صورت گرفته در کشور، این گروه همواره در بیانیه های خود از ایران ابراز نگرانی می کند.
وی با اشاره به اینکه ایران نیز همانند آنها نگران است که گروه های بین المللی انصاف را رعایت نکنند، افزود: اگر این گروه های بین المللی در نشست بعدی خود که در کمتر از یک ماه آینده برگزار می شود خواستار رعایت انصاف باشند جا دارد که از اقدامات ایران تشکر کنند نه آنکه به طرح مطالب چند سال گذشته خود ادامه دهند.
ابوالحسنی گفت: ایران همواره از مسئولان (FATF) برای بازدید از اقدامات صورت گرفته دعوت کرده، اما برخلاف اصول مردانگی و آزادگی که باید در دنیا رعایت شود به این دعوت ها پاسخ مثبت داده نشده است.وی اعلام کرد: ایران بدنبال اجرای قانون است و آن را اجرایی می کند اما اگر مسئولان گروه دلمشغولی هایی داشته باشند علاقه مندیم برای رفع آنها بازدیدی از ایران انجام شود.

/ 0 نظر / 3 بازدید