قیمت دلار باز هم کاهش یافت

قیمت دلار که طی روزهای گذشته با سوءاستفاده دلالان و واسطه ها بطور بی سابقه ای بالا رفته بود؛ با کنترل و دخالت بانک مرکزی بطور
قابل ملاحظه ای کاهش یافت به گونه ای که دیروز هر دلار 1065 تومان عرضه می شد.
اگرچه افت قیمت دلار با ورود بانک مرکزی چشمگیر است اما بسته های 100دلاری همچنان توسط دلالان و واسطه ها خرید و فروش می شود.
کاهش متقاضیان
مدیرعامل صرافی بانک ملی از عرضه دلار با قیمت 1065تومان در روز چهارشنبه خبر داد و گفت: تعداد متقاضیان دریافت ارز در روز جاری نسبت به روزهای گذشته کاهش یافته است.
به گزارش خبرگزاری ایرنا، «اسدالله اسدپور» افزود: افت قیمت ارز در صرافی ها می تواند از دلایل کاهش تراکم متقاضیان برای دریافت آن باشد البته پیش بینی می شود که نرخ ارز فردا (پنجشنبه) کمتر از روز جاری باشد.
اسدپور در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا سایر صرافی بانکها نیز ارز را به همین قیمت در اختیار خریداران قرار می دهند، اظهار داشت: با کسب اطلاعی که از صرافی ملت شده نرخ دلار این صرافی نیز با صرافی ملی یکسان است اما اطلاعی از سایر صرافی ها نظیر صادرات و... ندارم. وی با اشاره به اینکه 95درصد متقاضیان دلار، دلالان خیابانی هستند، اظهار داشت: قرار است ارز در روز جاری تا زمانی که مشتریان به این محل مراجعه می کنند در اختیار آنها قرار داده شود.
وی با بیان اینکه دلالان خیابانی و سفته بازها هر روز برای خرید ارز صفهای طولانی در مقابل صرافی بانکها تشکیل می دهند، گفت: برای جلوگیری از هجوم این افراد، اقدامات پیشگیرانه انجام می شود.
وی گفت: برخی از افرادی که هم اکنون در این صفها منتظر خرید دلار دولتی هستند زمانی که نوبتشان رسید و دلار را خریدند بلافاصله آن را در بازار آزاد با قیمت بالای 1100 تومان می فروشند.
وی می گوید: افراد بسیاری به دنبال فرصت برای کسب درآمدهای اینگونه هستند.
هر دلار آمریکا در معاملات روز چهارشنبه بازار آزاد ارز تهران با 50 ریال کاهش نسبت به روز گذشته 10 هزار و650 ریال به متقاضیان عرضه شد.
هر یورو (واحد پول اروپا) در معاملات بازار آزاد ارز تهران با 350 ریال افزایش نسبت به دوره مورد بررسی 15 هزار و350 ریال داد و ستد شد.
بر همین اساس در این معاملات هر پوند انگلیس با 80 ریال افزایش نسبت به زمان مورد اشاره 18 هزار و200 ریال خرید و فروش شد.
استخدام اتباع خارجی برای خرید دلار
توسط دلالان
در حالی که مقامات اقتصادی کشور هشدار می دهند خرید دلار در این روزها به ضرر خریداران منجر خواهد شد ولی هر روز که می گذرد دلالان بیشتر از گذشته به خرید دلار تمایل نشان می دهند و راههای جدیدی برای این کار ابداع می کنند.
به گزارش فارس، در جدیدترین اقدام، دلالان با استخدام اتباع خارجی، از آنها برای سودجویی خود بهره می برند.
حسن یکی از این اتباع خارجی است که در کنار مردم در صف خرید دلار دولتی ایستاده است؛ نگاههای وی به اطراف معنای خاصی دارد به طرز قابل توجهی مردمی را که در صف ایستاده اند را تماشا می کند و این نگاهها هم جای سؤال دارد.
وی به خبرنگار فارس دلیل خاصی را برای اینکه در صف ایستاده است اعلام نمی کند؛ اما با لهجه خاص خود می گوید: آقایی به من پول داد تا در صف خرید دلار بایستم و برای او دلار بخرم.
جالب است این شیوه دلالان حداقل تا امروز ناشناخته بود؛ به نظر می رسد این بازار سیاهی که از هفته گذشته تاکنون راه افتاده است خیلی به کام دلالان خوش آمده است که هر روز روش جدید و ابداعی خود را برای خرید دلار دولتی و فروش در بازار سیاه با قیمت آزاد از خود به نمایش می گذارند.
ادامه کاهش قیمت طلا
روند کاهشی قیمت طلا در بازار داخل دیروز نیز ادامه یافت.
هر قطعه سکه تمام بهار آزادی در روز چهارشنبه با 10 هزار ریال کاهش، 3 میلیون و420 هزارریال فروخته شد.
نیم سکه بهار آزادی نیز با 20 هزار ریال کاهش، یک میلیون و720 هزارریال و ربع سکه با 5 هزار ریال کاهش، 860 هزار ریال داد و ستد شد.
همچنین هر گرم طلای 18 عیار نیز با 5 هزار و700 ریال کاهش، 347 هزار و500 ریال به فروش رسید.
دعوای زرگری
بین دلالانی که روزی 6 بار
در صف دلار می ایستند
همزمان با عرضه ارز دولتی توسط صرافی های منتخب، متقاضیان برای خرید بسته های 100دلاری، صفهای طولانی تشکیل داده و در این میان دلالان با راه انداختن دعواهای ساختگی، سعی در ملتهب نشان دادن بازار ارز دارند.نکته ای که روز چهارشنبه برجسته تر از گذشته نمایان شده بودن دلالان در صف خرید ارز دولتی است؛ جمعیتی که ساعت ها به انتظار خرید دلار دولتی در مقابل صرافی های منتخب به انتظار ایستاده اند طبق اعتراف صرافان و حتی حاضران بازار اکثرا دلالان خیابانی هستند.

/ 0 نظر / 3 بازدید