میرحسین موسوی: هرکس جایگاه رهبری را نفهمد کند ذهن است

امیر محبیان گفت: موسوی به بنده گفت "من هم به آقای امامی کاشانی گفته‌ام کسی که بخواهد در این مملکت رئیس جمهور شود و جایگاه رهبری را نفهمیده باشد، خیلی باید کندذهن باشد ".

به گزارش باشگاه خبرنگاران اهم اظهارات، امیر محبیان مدیر مرکز مطالعات استراتژیک آریا در دومین کنگره سراسری کانون دانشگاهیان ایران اسلامی که در مشهد مقدس در حال برگزاری است،را در ادامه به نقل از فارس بخوانید.
ابعاد مختلف جنگ نرم
بسیاری از تولیدات کشور در حوزه جنگ نرم از نگاه مصداقی بوده است درحالی که مباحث مفهومی در این زمینه اهمیت بیشتری دارد.
جنگ نرم دو جنبه منفی و مثبت دارد.
به طور طبیعی افراد همیشه در حال چالش و تعامل با یکدیگر هستند که در این ارتباطات عبارات منفی مثل فریب و خودفریبی مطرح می‌شود که طی آن هر فردی می‌خواهد عقیده خود را به مخاطبی که به آن تمایل ندارد القا کند و در همین زمینه از ترفند فریب استفاده می‌شود.
طمع یکی از مواردی است که موجب فریب خوردن افراد می‌شود.
به طور کلی در جنگ نرم، تسخیر اذهان انجام می‌شود اما سؤال این است که چگونه باید ذهن‌ها را کنترل کرد.
محبیان در ادامه به سه مفهوم مدیریت ادراک، مدیریت انتظار و توقع و مدیریت ساخت ذهنی اشاره کرد .
لازمه موفقیت در جنگ نرم، مدیریت ذهن و تحلیل روانی افراد است که طی آن باید نقاط ضعف افراد را شناسایی کرد.
مهم‌ترین فرمول اداره کشورهای غربی دو مفهوم نان و سرگرمی است.
این فرمول برای توده مردم به کار گرفته می‌شود و سینما یکی از مهمترین ابزارهای سرگرمی به شمار می‌رود که اکنون بیش از 70 درصد صنعت سینمای غرب در اختیار یهودیان قرار دارد.
اینکه کنترل ادراک و اذهان به کنترل مردم، افراد و احزاب منجر می‌شود.
افراد بر اساس برداشت‌های خود از پیرامون زندگی می‌کنند و بسیاری از مردم بر همین اساس دچار خودفریبی می‌شوند اما ذهن بیشتر مردم مطالب نامطلوب را نمی‌پذیرد و آنرا رد می‌کند.
با تلاش‌های وزارت ارشاد به زودی 20 کتاب در حوزه مفاهیم جنگ نرم منتشر خواهد شد.
‌ مهمترین مشکل ما با خاتمی این بود که در زمان ریاست جمهوری وی، دنیا به راحتی دست ما را می‌خواند و می‌توانست حرکات بعدی کشور را تشخیص دهد.

حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری
زمانی که افرادی به خیابان می‌آیند و به نتیجه انتخابات اعتراض می‌کنند، این حرکت ناشی از مدل‌های ذهنی آنها است که باید آنرا شناسایی و کنترل کرد.
در مدیریت ادراکات یک قانون عمومی وجود دارد که بر اساس آن باید همراه با اعتقادات مردم و در مسیر آنها فعالیت کرد، یعنی از زبان آنها نهایت بهره‌ را برد تا در اذهان عمومی واقع شویم.
در حوزه جنگ نرم باید تهاجمی عمل کنیم، در این زمینه باید ایجاد توقع کرده و به عنوان مثال همواره مدعی خسارات جنگ جهانی دوم باشیم.
مدل ذهنی مردم تنها زمانی تغییر می‌کند که برخی از مصادیق آن مدرن با واقعیت مطابق نباشد.
بسیاری از اتفاقات بعد از انتخابات نیز بر همین اساس رخ داد چون در مدل زنده موجود از میرحسین موسوی اینطور تصور می‌شد که وی محکومیتی کم‌تر دارد اما به آرمان‌های امام و انقلاب نزدیک‌تر است.
بر اساس این مدل ذهنی بسیاری از افراد، مشکلات و مخالفت‌های میرحسین موسوی را نمی‌دیدند که این مسئله ناشی از مدل ذهنی اشتباه برخی از اصولگرایان بود.
بنده قبل از 14 بهمن پیش از انتخابات با موسوی دیداری داشتم که در آن دیدار 3 سؤال از وی پرسیدم و موسوی نیز به سؤالات پاسخ داد.
سؤال اول در خصوص اعتقاد موسوی به دولت محوری در کشور اختصاص داشت.
موسوی در آن زمان گفت که "من هم قبول دارم که اکنون دولت‌محوری معنایی ندارد و حتی بسیاری از شعارهای احمدی‌نژاد را قبول دارم اما او نمی‌تواند شعارها را که شعارهای امام است اجرایی کند ".
دومین سؤال نوع تعامل با حزب مشارکت و سازمان مجاهدین بود.موسوی در آن زمان به بنده گفت که این احزاب را قبول ندارم و معقتدم که خاتمی هم در برقراری ارتباط با آنها اشتباه کرده است.
موسوی به بنده گفت "زمانی که معین برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری با بنده مشورت کرد به او هشدار دادم که تو یک عنصر خط امامی و ساده‌زیست هستی و با تکیه بر همین شعارها می‌توانی موفق شوی اما او به سراغ شعارهای دیگر رفت و شکست خورد ".
از موسوی در خصوص اختلاف نظرهایش با مقام معظم رهبری در زمان نخست‌وزیری سؤالاتی پرسیدم که وی در پاسخ گفت که با مقام معظم رهبری نسبت فامیلی دارد و اختلافات آن زمان نیز مربوط به مباحث حقوقی بود.
موسوی گفت که "در آن زمان مقام معظم رهبری، رئیس جمهور کشور بود اما اختیاری نداشت و من که نخست وزیر بودم حاضر نشدم از اختیارات خود بگذرم اما اکنون اصلا نخست وزیر در کشور وجود ندارد و من هم به آقای امامی کاشانی گفته‌ام که کسی که بخواهد در این مملکت رئیس جمهور شود و جایگاه رهبری را نفهمیده باشد خیلی باید کندذهن باشد ".
نقش امام(ره) روز به روز در بیانیه‌های موسوی کمرنگ‌تر شد.
در نهایت شاهد بودیم که همجنس‌گرایان نیز وارد بیانیه‌های موسوی شدند.

/ 0 نظر / 2 بازدید