دادستان کل کشور: 2 آلمانی بازداشت شده به جرم خود اعتراف کردند

دادستان کل کشور درخصوص بازداشت 2 تبعه آلمانی در تبریز گفت: این 2 تبعه آلمانی خود به کار خلافشان اعتراف کرده اند.
به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در حاشیه نشست پایانی شورای قضایی استان های شمال غرب کشور در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران در دادگستری آذربایجان شرقی در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد بازداشت 2 تبعه آلمانی در تبریز اظهار داشت: این 2 تبعه که با روادید گردشگری در تبریز حضور یافته بودند بدون مدرک از نام خبرنگار سوءاستفاده کرده و با خانواده سکینه آشتیانی ارتباط برقرار کرده بودند.
وی ادامه داد: با توجه به ارتباطاتی که این 2 تبعه با جریان های معاند خارج از کشور داشتند، در ایران دنبال اهداف خاصی بودند که به محض اثبات این موضوع دستگیر شدند و هم اکنون نیز در بازداشت به سر می برند.
محسنی اژه ای تاکید کرد: این 2 تبعه آلمانی خود نیز به کار خلافشان اذعان و اعلام کرده اند که استفاده از عنوان جعلی خبرنگار کار خلافی بوده است.
وی در مورد پرونده مهدی هاشمی نیز گفت: در صورت ضرورت مهدی هاشمی را از طریق پلیس بین الملل دستگیر و به ایران می آوریم.
وی در پاسخ به سوالی در مورد دلایل عدم دستگیری مهدی هاشمی با وجود محرز شدن نقش وی در فتنه های پس از انتخابات، اظهار داشت: قوه قضائیه ایشان را به عنوان متهم معرفی کرده است و در حال حاضر نیز تحت تعقیب است و هر وقت وارد ایران شود، دستگیر می شود.
وی ادامه داد: پیش از این نیز در مورد عدم درخواست ایران از پلیس بین الملل برای دستگیری و انتقال وی به ایران اظهارنظر کرده ام ولی باز هم می گویم، تعقیب و دستگیری متهمان از طریق اینترپل کار ساده ای نیست و ضوابط و شرایط سخت و خاصی دارد و این طور نیست که به محض اعلام یک کشور، متهمی دستگیر و تحویل داده شود.
دادستان کل کشور اضافه کرد: با توجه به ضوابطی که وجود دارد اگر روزی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی به این نتیجه برسد که لازم است مهدی هاشمی از طریق اینترپل دستگیر و به ایران آورده شود، این کار صورت می گیرد ولی تاکنون اقدامی نشده است.
وی بیان داشت: در حال حاضر ایشان متهم هستند و به محض ورود به ایران دستگیر و به پرونده شان رسیدگی می شود.
دادستان کل کشور از رسیدگی به معوقات بانکی خبر داد و خاطر نشان کرد: افزایش بررسی ها نسبت به کسانی که معوقه بانکی دارند نیز در دستور کار دادگستری های استان ها قرار گرفت تا مقصران واقعی شناسایی و محاکمه شوند.
وی در مورد معوقات بانکی اظهار داشت: براساس تصمیم های اتخاذ شده شرایطی در کشور فراهم می شود تا معوقه بانکی در سیستم اقتصادی کشور معنا نداشته باشد.
سخنگوی قوه قضائیه در ادامه از دستگیری فردی در تبریز خبر داد که یک هزار و 500 میلیارد ریال معوقه بانکی دارد.
وی اظهار داشت: این فرد دستگیر شده است و علاوه بر وی کارکنان بانک که در راستای عدم بازپرداخت این تسهیلات با وی همکاری کرده بودند نیز دستگیر شده اند.
محسنی اژه ای در مورد جزئیات بیشتر این پرونده سخنی نگفت و تصریح کرد: با توجه به اینکه پرونده در دست بررسی است و هنوز حکم قطعی صادر نشده است به همین دلیل نمی توان اطلاعات بیشتری دراین باره ارائه داد.
وی تاکید کرد: در نشست تبریز مقرر شد به دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی تاکید شود که در برخورد با عوامل جریان های سازمان یافته سریع و با دقت برخورد شود.
دادستان کل کشور در ادامه از تحت تعقیب بودن عاملان حادثه تروریستی شهر سنندج خبر داد و خاطر نشان کرد: با سرعت عمل نیروهای امنیتی و اطلاعاتی در کمترین زمان ممکن عاملان حادثه شناسایی و به سزای اعمال خود خواهند رسید.
وی اظهار داشت: تدابیر بسیار مناسبی اتخاذ شده است تا شدیدترین برخوردها با عاملان توزیع مواد مخدر در این استان ها اعمال شود.
محسنی اژه ای از جایگزین کردن قرار وثیقه تا حد امکان به جای بازداشت و زندان خبر داد و بیان داشت: مقرر شده است تا حد امکان در مواجهه با متهمان، تامین وثیقه جایگزین بازداشت موقت شود تا افراد کمتر به زندان بروند.

/ 0 نظر / 10 بازدید