3جاسوس آمریکایی 15 آبان محاکمه می شوند

سرویس سیاسی-
خبرگزاری آسوشیتدپرس از برگزاری دادگاه سه آمریکایی جاسوس که حدود یکسال پیش در ایران بازداشت شدند در 15 آبان ماه خبر داد.
به نوشته این خبرگزاری «سیندی هایکی»، مادر «شین باور»، یکی از دو جاسوس مرد آمریکایی زندانی در ایران گفت که محاکمه پسرش و «جاش فتال»، دیگر آمریکایی بازداشت شده، ششم ماه نوامبر (15 آبان) برگزار می شود.
هایکی با بیان این که «مسعود شفیعی»، وکیل شهروندان آمریکایی بازداشتی در ایران این خبر را به خانواده آنها داده است، از برگزاری این محاکمه با عنوان «فرصتی برای رد اتهام جاسوسی» به این آمریکایی ها نام برد.
این ادعا درحالی مطرح شد که حجت الاسلام «حیدر مصلحی»، وزیر اطلاعات کشورمان با تکرار اتهام جاسوسی علیه آمریکایی های بازداشت شده، گفته بود که این افراد باید منتظر محاکمه و صدور حکم قضایی باشند.
گفتنی است جاش فتال و شین باور حدود 15ماه پیش به همراه «سارا شورد»، دیگر جاسوس آمریکایی در مرز کردستان به اتهام ورود غیرقانونی به ایران دستگیر شده بودند.
سارا شورد حدود یک ماه قبل با وثیقه 500 هزار دلاری از زندان آزاد شد و از طریق عمان به آمریکا رفت.
از سوی دیگر شافعی وکیل مدافع این سه آمریکایی گفت: محاکمه این افراد ساعت ده صبح 15 آبان آغاز خواهد شد و عبدالقاسم صلواتی به عنوان قاضی، ریاست این دادگاه را به عهده خواهد داشت.
وی اضافه کرد این سه نفر به جاسوسی و ورود غیرقانونی به ایران متهم هستند و همچنین به خانواده شورد بستگی دارد که اجازه دهند در این دادگاه حاضر شود یا خیر.
این وکیل گفت اگر شورد در این دادگاه حاضر نشود به ضرر آزادی وی به قید وثیقه خواهد بود.
خاطرنشان می شود پیش از این دولت آبادی دادستان کل تهران درباره آزادی شورد هشدار داده و گفته بود اگر وی در جلسه دادگاه حاضر نشود مبلغ حدود پانصد هزار دلاری که به عنوان وثیقه برای آزادی وی تعیین شده گرفته خواهد شد و وی به صورت غیابی محاکمه می شود.
درهمین حال هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی مداخله جویانه مدعی شد هیچ مبنایی برای محاکمه این افراد وجود ندارد و آنها در معرض نظام جزایی قرار گرفته اند که به نظر ما منعکس کننده اقداماتشان نیست.
وی پس از این ادعاهای واهی بلافاصله بحث انسان دوستی را مطرح کرد و خواستار آزادی جاسوسان آمریکایی شد.
وزیر خارجه آمریکا البته هیچ توضیحی درباره ایرانی های بازداشت شده در آمریکا که بدون هیچ گناهی ماههاست در زندان های مخوف این کشور به سر می برند و نیز چهار دیپلمات ایرانی که 28 سال پیش توسط عوامل رژیم صهیونیستی ربوده شده و به داخل سرزمین های اشغالی برده شدند، نداد.
تعدادی از صاحب نظران مسائل سیاسی حقوقی معتقدند جمهوری اسلامی ایران نباید به سادگی از کنار جرم جاسوسی آمریکائی های بازداشت شده بگذرد و حداقل از آنها به عنوان ابزاری برای آزادی دیپلمات های ایران و سایر زندانیان در بند آمریکا استفاده کند.

/ 0 نظر / 9 بازدید