خبرگزاری فرانسه: موفقیت های دیپلماتیک ایران با وجود فشار غرب رو به افزایش است

سرویس سیاسی-
خبرگزاری فرانسه، فشارهای غرب و آمریکا را در منزوی ساختن ایران بی اثر دانست و موفقیت های دیپلماتیک تهران را رو به افزایش ارزیابی کرد.
خبرگزاری فرانسه در گزارشی به قلم لوران میلار از تهران نوشت: ایران که غرب آن را به سبب سیاست هسته ای اش تحت فشار قرار داده، در روزهای اخیر، پیروزی های دیپلماتیک خود را افزایش داده است به طوری که به عقیده تحلیلگران این پیروزی ها از نقش اجتناب ناپذیر این کشور در منطقه حکایت دارد.
این خبرگزاری توضیح داد: در طول یک هفته، احمدی نژاد سفر پیروزمندانه ای به لبنان انجام داد که چالشی برای آمریکا و اسراییل بود، نوری مالکی نخست وزیر عراق هم در جستجوی حمایت تهران برای تشکیل دولت جدید در عراق، همین هفته به تهران آمد.
علاوه بر این، ایران برای نخستین بار پس از انقلاب 1979، ریاست سازمان کشورهای صادرکننده نفت-اوپک-را که در آن عربستان سعودی، متحد آمریکا نقش موثری ایفا می کند، به دست آورد.
براساس این گزارش، ایران همچنین فراتر از منطقه نفوذش، روابط خود را با قدرت های نوظهور مانند برزیل و ونزوئلا گسترش داده است.
خبرگزاری فرانسه در گزارش خود ادامه داد: این افزایش پیروزی ها در حالی صورت می گیرد که غرب، تلاش خود را برای تضعیف و منزوی کردن تهران، به ویژه با تحریم های سنگین اقتصادی، افزایش داده است.
به گفته تحلیلگران این افزایش پیروزی ها در عرصه دیپلماتیک، به صورت تردیدناپذیری جایگاه تهران را در فاصله زمانی یک ماه مانده به از سرگیری گفتگوها درباره مسئله هسته ای، تقویت می کند.
محمدصالح صدقیان، مدیر مرکز عربی تحقیقات ایران هم در این زمینه اعلام کرد: ایران به تازگی نشان داد آمریکا نمی تواند این کشور را منزوی کند.
وی افزود: سیاست تحریم ها ممکن است تاثیر خاصی در زمینه اقتصاد داشته باشد اما نمی تواند به انزوای ایران منجر شود.

/ 0 نظر / 7 بازدید