یک چهره نزدیک به دولت آمریکا منتشر کرد لیست سیاه اساتید دانشگاه های آمریکا

نویسندگان: علی اکبر جناب زاده - حمیدحشمدار کتاب پروفسورها نوشته دیوید هاروویتز نمونه ای از تلاش حکومتی آمریکا برای سرکوب تفکرها در داخل و خارج مرزهاست .
به گزارش « خبرنامه دانشجویان ایران»،در کتاب فوق هاروویتز افراد نام برده را متهم می کند که سعی در تلقین افکار نادرست خود دارند و به دنبال پیروی و پیشبرد بی غرضانه دانش نیستند .
در کتاب سعی شده این مطلب القا شود که تفکر ضدّ آمریکایی
(anti-Americanism) در حال نفوذ به دانشگاهها و رشد روزافزون است و دانشمندان نام برده در این کتاب را جلوداران این حرکت می داند .
در سال 2008 هاروویتز در روزنامه Daily Nexus به شدت به «بنیاد دانشجویان مسلمان» حمله کرد و آنان را متهم به تلاش برای راه اندازی فرهنگ جهاد در دانشگاههای ایالات متحده و پیرو آن گسترش تروریسم در این کشور کرد .
در کتاب پروفسورها، هاروویتز پس از ذکر نام هر فرد به توضیح مختصری از سوابق او می پردازد و در ادامه به صورت خلاصه - با ذکر شعار فرد یا قسمتی از سخنان او- دلیل خطرناک بودن این فرد را بیان می کند .
وی سپس توضیح مفصل و کاملی از شخص، عقاید و سوابقش ارائه می گردد. هاروویتز اظهار می کند که عدم تقابل مسئولان دانشگاهی با سخنان ایراد شده توسط افراد مذکور در کتاب، نشانه کم کاری و حاشیه گزینی این مسئولان است و این امر در آینده نه چندان دور باعث ایجاد مشکل در سطح دانشگاهی خواهد شد .
کتاب پروفسورها با انتقادات گسترده و سنگینی از جانب بسیاری از افراد نام برده در کتاب و دیگر متفکران غرب روبرو شد ولی با این حال استقبال عمومی از کتاب قابل توجه و تأمل برانگیز بوده است .
کتاب 101 پروفسور می تواند به عنوان یکی از منابع دریافت طرز تفکر متفکران آمریکایی در عرصه های آکادمیک مورد استفاده قرار گیرد. برای مخالفت با 101 پروفسور معرفی شده در این کتاب دلایل مختلفی ذکر شده است .
آنچه بیشتر از دیگر موارد مشاهده می شود مخالفت با اسرائیل و خشونت های آن، مخالفت با سیاست های اقتصادی و خارجی دولت آمریکا و ضدیت با جنگ طلبی سیاستمداران آمریکایی است .
این مطلب می تواند عمده موارد مورد توجه و تمرکز سیاسیون آمریکایی را تبیین و منافع مدنظر آنها را مشخص کند. در مجموع تهدیدهای بیان شده نویسنده در این کتاب را می توان در چند پارامتر زیر خلاصه کرد :
نازی دانستن اسرائیلی ها
مخالف هنجار دانستن عقاید آمریکایی
ضدیت با سفیدپوستان
نوشتن کتاب بر ضد سیاست های آمریکا
تلاش برای راه اندازی نوعی انتفاضه در آمریکا
حمایت از حمله صدام به کویت
شهید نامیدن بمب گذاران انتحاری فلسطینی
مخالفت با بزرگداشت یاد کلمبوس ( کاشف آمریکا )
برده دار دانستن دولت آمریکا
فعالیت علیه جنگ
حمایت از عقاید مارکسیستی
تلاش برای تغییر در سیاست های اقتصادی دولت آمریکا از طریق آموزش ادبیات
مخالفت شدید با جنگ عراق
نگاه به حادثه 11 سپتامبر به عنوان نتیجه سیاست های امپریالیستی آمریکا
مخالفت با سیاست های جنگ علیه تروریسم
قاتل خواندن ارتش آمریکا پس از حادثه11 سپتامبر
...
عمده مطالب مطرح شده در مخالفت با افراد نام برده در کتاب مطالب فوق بود .
از اینجا می توان دریافت که منافع آمریکا خلاصه می شود در اسرائیل، جنگ و امپریالسم و کاپیتالیسم.در ادامه به معرفی مفصل تر نویسنده کتاب و اطلاعات جزئی ای از افراد معرفی شده در کتاب می پردازیم .
دیوید هاروویتز
متولد 10 ژوئن 1939- فورست هیلز- نیویورک سیتی- ایالات متحده آمریکا در خانواده ای یهودی به دنیا آمد. پدر و مادرش هر دو معلم دبیرستان بودند .
پدرش ادبیات انگلیسی درس می داد و مادرش آموزش خلاصه نویسی .
در سال 1959 از دانشگاه کلمبیا مدرک کارشناسی خود را دررشته ادبیات انگلیسی دریافت کرد و سپس مدرک کارشناسی ارشد را در همان رشته از دانشگاه کالیفرنیا اخذ کرد .
پدر و مادر هاروویتز هر دو کمونیست بودند ولی از همان ابتدا در طرز تفکر او نشانه های تمایل به جناح راست دیده می شد و پس از مدتی از فعالان این جناح در آمریکا شد. پس از گذشت زمانی به جناح نو اصلاح طلبان علاقه پیدا کرد و تا به امروز در این جناح فعال است .
هاروویتز 4 بار ازدواج کرد و 4 فرزند دارد. از منابع غیر رسمی اینگونه دریافت می شود که او سابقه همکاری بلند مدتی با سازمان اطلاعاتی آمریکا (CIA) دارد ولی صحت این موضوع به طور کامل مشخص نیست. هاروویتز در حال حاضر در حوالی لس آنجلس زندگی می کند .
سوابق :
¤ 1960- فعالیت در بنیاد صلح راسل- لندن
¤ 1970- نویسندگی در مجله نواصلاح طلبان- آمریکا
¤ مؤسس ((مرکز آزادی دیوید هاروویتز)) - یکی از اتاق فکرهای مطرح آمریکا
¤ ارائه چندین مقاله در مسائل سیاسی، به خصوص مسائل مربوط به عرصه دانشگاهی
دیوید هاروویتز در کتاب خود اظهار می کند که رشته های دانشگاهی ای مانند (مطالعات سیاه پوستان و مطالعات زنان ) در واقع ماهیتی سیاسی دارند و به مباحثی مانند نژادپرستی سیاه پوستان، فمینیسم و مباحثی از این قبیل اختصاص یافته اند. او می گوید« برخی از فعالان این رشته ها به اعتراضات سیاسی اکتفا کرده اند و برخی دست به اعمال خشونت آمیز زده وگاهی اقدام مسلحانه انجام داده اند. از نمونه های این اقدامات خشونت آمیز اشغال ساختمان مدیریت دانشگاه کرن ل توسط دانشجویان نژادپرست سیاه پوست با استفاده از تفنگ های آماده شلیک بود . بعضی از این برنامه ها به سیاست خارجی آمریکا و ارتش آمریکا حمله می کنند وبرخی دیگربه تصور ملت آمریکا از خودشان و هویت ملی .»
از اینجا می توان ترس از بیداری وآگاهی ازحقوق ذاتی اقشاری مانند سیاه پوستان وزنان رادر میان سیاست مداران وفرهنگیان آمریکا مشاهده کرد. تشبیه مطالعات سیاه پوستان به نژاد پرستی سیاه ومطالعات زنان به فمینیسم بیانگرعواقبی است که حقوق واقعی بشربرای مدعیان دروغین آن می تواند به بار آورد .
در مقدمه کتاب، هاروویتز به طور مفصل به صحبت درباره یکی از شخصیت های نام برده در کتاب خود می پردازد. این شخص پروفسور وارد چ رچیل نام دارد. هاروویتز پس از معرفی وی به تشریح روابط او با تعدادی از دانشمندان و اساتید دیگر و نقش کلی این افراد در ایجاد تفکرات ضد اسرائیلی و ضد آمریکایی در مرزهای دانشگاهی می پردازد
او نام تعدادی از دانشگاه ها را به عنوان دانشگاه های استحاله شده ذکر می کند که در این میان دانشگاه های کلمبیا، همیلتن و کرن ل بیش از دیگران مورد توجه قرار گرفته اند. هاروویتز در مقدمه کتاب، در کنار توضیح مفصل درباره وارد چرچیل و سوابقش نام افراد دیگری را نیز ذکر می کند. از میان این افراد می توان سوزان رز نب رگ ، نانسی رابینویتز و لورا وایت هرن را نام برد . هاروویتز سعی کرده است با مرتبط نشان دادن این افراد یا خانواده های آنها با گروهک های تروریستی، به تخریب شخصیت آنان و القای عقیده باطل بودن تفکرات آنها بپردازد. به عنوان مثال، هاروویتز درباره سوزان رز نب رگ (یکی از پروفسورهای نام آشنای دانشگاه همیلتن) می نویسد :
« نمایش چرچیل در دانشگاه همیلتن تک نفره نبود. در بهار سال 2004 یک تروریست محکوم شده به نام «روزنب رگ» به دانشگاه همیلتن دعوت شد تا به عنوان استاد میهمان به تدریس درس خاطرات مقاومت بپردازد. بدون توجه به سوابق بد سیاسی روزنبرگ، او در تدریس این رشته نیز ناموفق و ناتوان بود. روزنبرگ عضو فعال یک شبکه سربازان کهنه کار تندرو بود که بسیاری از اعضای آن هنوز هم در زندان به سر می برند. رزنبرگ در سال 1984 به جرم حمل 600 پوند مواد منفجره در نیوج رسی بازداشت و به 58 سال زندان محکوم شد. اما پس از سپری کردن 14 سال از محکومیت خود و به دستور رئیس جمهور کلینتون آزاد گشت ...»
علاوه بر این ها، هاروویتز در ادامه مقدمه خود به قول خودش دست به روشنگری زده است. این روشنگری در واقع توضیح روابط خانوادگی پروفسور نانسی رابینویتز ، رئیـــس پروژه کــریک لند و استاد درس ادبیات تطبیقی در دانشگاه همیلتن است. هاروویتز می گوید این شخص با یک خانواده تندروی بسیار مشهور ازدواج کرده است که عمده شهرت آنها به خاطر فعالیت های گسترده کمونیستی این خانواده است. به عنوان مثال یکی از اعضای این خانواده وکیلی به نام ویکتور است که یکی از مشتریانش فیدل کاسترو بوده !
از این مطالب می توان دریافت که هاروویتز با تروریست خواندن گروههایی که در عالم خارج از دنیای امپریالیستی تروریست محسوب نمی شوند و ارتباط دادن افراد مدنظرش با این گروه ها و در نهایت بیان افکار عقاید این اشخاص، سعی کرده است تا روحیه مقاومت با جبر حاصل از امپریالیسم و نظام سرمایه داری را نوعی تلاش علیه امنیت جانی و فکری مردم جهان و مخصوصاً ملت آمریکا جلوه دهد. بدگویی از این افراد و استحاله شده خواندن دانشگاه ها در سرتاسر مقدمه کتاب هاروویتز موج می زند.
هاروویتز در ادامه کتاب و در ذیل ذکر نام 101 پروفسور مدنظرش، سیاست ایران هراسی و اسلام هراسی را در کنه مطالب خود به گونه ای جا داده است که خواننده خود را با دو قطب منفی که هدفشان تخریب بشریت است و دو قطب مثبت که در حال دفاع از بشریت در مقابل این دشمن بزرگ هستند روبرو می بیند . اسلام به همراه همه تفکراتش- از جهاد و استکبار ستیزی گرفته تا حقوق شخصی و فردی- و ایران به عنوان زمامدار پیشبرد این تفکرات، دو دیو اصلی داستان واهی عدالت اجتماعی هاروویتز هستند و آمریکا و اسرائیل به عنوان داعیه داران ابدی حقوق بشر دو فرشته نجات جهان از نابودی و ابتذال این پیرمرد قصه پرداز آمریکایست .
در بخش پایانی کتاب، هاروویتز به شدت به مسئولان دانشگاهی ایالات متحده و به خصوص مدیران دانشگاه های نام برده حمله می کند. در این بخش که با تیتر «چرا مدیران در کسب استاندارهای دانشگاهی شکست خورده اند» از دیگر بخش ها جدا شده، هاروویتز استاندارد دانشگاهی را القای تفکر ضددینی و سرمایه داری دانسته و تقابل با تفکر جبر و استثمار را نابهنجار و غیر استاندارد خوانده است. او می گوید سهل انگاری مسئولین دانشگاهی در مقابله با سخنان و افکار برخی اساتید بوده است که کار را به اینجا کشانده و مسئولین می بایست برخوردهای شدیدتری با چنین اساتیدی داشته باشند. از اخراج اساتید گرفته تا لغو سخنرانی ها و محدود کردن کرسی های استادی آن ها، از راه هایی است که این نظریه پرداز برای مقابله با انحرافات دانشگاهی و نابهنجاری های آکادمیک پیشنهاد می کند!! این راه حل، در راستای اجرای شعار آزاداندیشی امّا از نوع آمریکایی آن نشان دهنده میزان پوچی مفاهیم انتزاعی در ذهن سیاست مداران و مسئولین کشوری است که حقوق بشر در آن افسانه ای بیش نیست. حال این سؤال پیش می آید؛ کشوری که این گونه انفعالی و با دلهره با قلمرو ذهن و آزادی فکر انسان ها برخورد می کند، چگونه می تواند داعیه دار دیگر حقوق افراد باشد
درتهیه کتاب 101پروفسور خطرناک درآمریکا افراد دیگری نیز با هاروویتز همکاری داشته اند. نزدیک به 30 نفر در مراحل مختلف تولید کتاب مشارکت کرده اند. در ادامه نام و مشخصات برخی از این افراد ذکر خواهد شد :
جان پ رازو
سردبیر مجلّه فرانت پ یج
دارای مقالات متعدد در این مجله و سایت رسمی مجموعه
عضو پایگاه اطلاع رسانی wwwDiscoverTheNetworkscom
( پایگاه جناح سیاسی چپ )
نویسنده بخشی از کتاب پروفسورها و بازنگری بخشی از کتاب
ج یکب لاکسین
نویسنده در سایت رسمی جناح چپ ایالات متحدهwwwDiscoverTheNetworkscom
نویسنده و عضو رسمی وب سایت مشهور wwwFrontPagemagcom

/ 1 نظر / 13 بازدید
حمید حشمدار

با تشکر از شما به خاطر ذکر نام صاحبان اثر فوق. موفق باشید