تلفات در عراق مال آمریکاست دوستی و شراکتش برای ایران (خبر ویژه)

در گرگ و میش ماموریت نیروهای آمریکایی در عراق، ایران دست برتر و بالاتر را دارد.
روزنامه واشنگتن پست ضمن گزارشی با اذعان به مطلب فوق تاکید کرد: جماعت ایرانیان هر روزه در بصره به چشم می خورند. صادرات ایران به عراق در سال های اخیر به اوج رسیده و اکنون عراق از محصولات مصرفی گرفته تا مواد ساختمانی، همه جوره به ایران نزدیک است.
واشنگتن پست در عین حال تلاش کرد صبغه نظامی به صادرات ایران بدهد و مدعی شد: فرماندهان آمریکایی مثل سرهنگ دیل شرر می گویند دستگاه های بازرسی ما در مرز خرابند. مقامات آمریکایی نگران سهم ایران در عراق هستند. موشک های دوربردی که علیه سفارت آمریکا در بغداد استفاده شدند و بمب های ضد زره کنار جاده ای نیز در شمار همین مهمات قاچاق شده جای داشتند که این گونه بمب ها براساس آمار ارتش، رتبه بزرگترین عامل تلفات نیروهای آمریکایی مستقر در عراق را به خود اختصاص داده اند.
واشنگتن پست آنگاه به نیروهای ایرانی و آمریکایی مستقر در مرز اشاره می کند و از قول سرهنگ شرر می نویسد: گاهی برای نظامیان ایرانی دست تکان می دهم. تقریبا هیچ کس توجه و اعتنایی به ما نمی کند.
در همین حال خبرگزاری فرانسه از قول کریستوفر هیل سفیر آمریکا در عراق نوشت: ایران نفوذ زیادی در عراق داشت و نقش موثری در انتخابات پارلمانی ایفا کرده است. ایرانی ها بازیگر اصلی و مسلط هستند و روابط خوبی با گروه های شیعه، کرد و حتی برخی گروه های سنی دارند.

/ 0 نظر / 7 بازدید