وزارت نیرو خبر داد قیمت آب طی یک برنامه 5 ساله و تدریجی افزایش می یابد

میزان مصرف طی یک برنامه پنج ساله افزایش خواهد یافت.
افزایش یاد شده در راستای ماده 3 قانون هدفمند کردن یارانه ها صورت خواهد گرفت که براساس آن قیمت واقعی آب، قیمت تمام شده بوده و برابر با مجموع هزینه های تامین، انتقال و توزیع با رعایت بازده اقتصادی و نیروی کار، برق مصرفی، آب مصرفی، مواد مصرفی و استهلاک تجهیزات خواهد بود.
همچنین در قیمت گذاری آب مصرفی عواملی مانند قرار گرفتن در مناطق مختلف جغرافیایی سردسیر یا گرمسیر، نوع مصرف (صنعتی، خانگی؛ تجاری و یا کشاورزی) و میزان مصرف با توجه به رعایت الگوی مصرف لحاظ خواهد شد.
براساس این گزارش: در زمان حاضر بسته پیشنهادی قیمت آب تهیه شده و هرگونه تغییر در آن منوط به مصوبه کارگروه تحول اقتصادی است. وزارت نیرو اعلام کرد: تاکنون هیچگونه افزایشی در قیمت آب صورت نگرفته و هرگونه تصمیم در این مورد به اطلاع عموم خواهد رسید.
از سوی دیگر تسهیلاتی برای مشترکین کم مصرف از گذشته وجود داشته که در صورت شمول طرح هدفمندی یارانه ها در بخش آب همچنان ادامه خواهد یافت.
براین اساس مشترکین با مصرف زیر هفت مترمکعب در ماه هزینه ای بابت آب مصرفی خود پرداخت نمی کنند و مشترکین با مصرف زیر الگوی مصرف (18مترمکعب در ماه) نیز حداقل قیمت آب را می پردازند.
براساس اعلام وزارت نیرو هم اکنون در بخش کشاورزی کمترین هزینه بابت بهای آب دریافت می شود، بطوری که آب کشاورزان در ایران از تمام کشورهای دنیا ارزان تر است.
قیمت آب مصرفی در بخش کشاورزی هم اکنون حدود دو ریال در هر مترمکعب است، اما افزایش قیمت در این بخش نیز بصورت تدریجی و پلکانی خواهد بود تا برای کشاورزی مشکلی در این زمینه ایجاد نشود.
وزارت نیرو در مورد تعویض کنتورهای آب نیز اعلام کرده است: تعویض و جداسازی کنتورهای واحدهای مسکونی که از یک کنتور استفاده می کنند از سال 1384 آغاز شده و هم اکنون با حساسیت خاصی دنبال می شود.
بنابر اعلام این وزارتخانه تعویض کنتور در استان های یزد، چهارمحال و بختیاری، کردستان و خراسان شمالی آغاز شده بطوری که بسیاری از مشترکین کنتورهای خود را جداسازی و تفکیک کرده اند.

/ 0 نظر / 3 بازدید