محسنی اژه ای در پاسخ به کیهان اعلام کرد تشکیل شعب ویژه برای برخورد با اخلالگرا

سخنگوی دستگاه قضایی از تشکیل شعبات ویژه برای برخورد با متخلفان و اخلالگران هدفمند کردن یارانه ها خبر داد.
در پنجمین نشست خبری حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای با خبرنگاران، خبرنگار کیهان با اشاره به اعلام دولت مبنی بر اینکه از طریق بازرسی وزارت بازرگانی و سازمان تعزیرات حکومتی با متخلفان و اخلالگران قانون هدفمند کردن یارانه ها برخورد خواهد کرد از سخنگوی دستگاه قضایی پرسید قوه قضائیه در این زمینه چه تدابیری اندیشیده و آیا مکانیزم مشخصی در این زمینه تعریف شده است که اژه ای پاسخ داد: همانطور که اشاره کردید بخش عمده این قضیه با وزارت بازرگانی و تعزیرات حکومتی است اما قوه قضائیه اعلام آمادگی کرده و کمیسیون های مشترکی با دولت در این زمینه تشکیل شده است. وی با بیان اینکه به همه دادستان ها یادآوری شده است دراین باره با دولت همکاری لازم داشته باشند ادامه داد: شعبات ویژه ای هم در نظر گرفته شده و هر چند همه شهرستان ها و استان ها به شعب ویژه برخورد با متخلفان از قانون هدفمند کردن یارانه ها مجهز نیستند اما مقدمات این کار فراهم شده است.
دادستان کل کشور تاکید کرد: در صورتی که افرادی در اجرای این قانون خللی پیش بیاورند حتماً در شعبات ویژه به پرونده آنها رسیدگی شده و باید پاسخگوی تخلفات خود باشند.
دستگاه قضایی
مدعی مهدی هاشمی است
محسنی اژه ای در پاسخ به سوال خبرنگاری در باره دلایل اینکه دادستانی در مورد عدم انتشار دادگاه روزنامه ایران اطلاعیه صادر کرد، گفت: الان دستگاه قضایی مدعی مهدی هاشمی است. همانطور که در جلسات قبل گفتم او احضار شد و چون در موعد مقرر نیامد و عذر موجهی برای دستگاه قضایی اثبات نشده، به محض ورود به ایران تعقیب می شود و به پرونده او رسیدگی خواهد شد.
محسنی اژه ای با بیان اینکه همه باید ملتزم به قانون باشیم و در این صورت همه نفع خواهیم برد گفت: در بند 8 ماده 6 قانون مطبوعات آمده است افترا به مقامات و افراد چه حقیقی و حقوقی مطرح شده و این موضوع جزو ممنوعیت قانون مطبوعات است.
وی با اشاره به بند 11 همین ماده اظهار داشت: قانون اجازه نمی دهد مدیر نشریه هر چیزی را که خلاف است منتشر کند. ماده 30 و تبصره ماده 31 قانون مطبوعات نیز می گوید اگر نشریه ای از او شکایت شده و دادگاه در حال تحقیق است آن نشریه تا پایان رسیدگی حق ندارد مطلبی را درخصوص آن موضوع درج کند.
محسنی اژه ای تاکید کرد: دادستان تهران تشخیص داد این مطالب که تحت عنوان دفاع مطرح شده خود متضمن توهین وافترا به افراد دیگری است که این دفاعیات ساعت 11 روی خروجی سایت ها رفته بود و جراید مختلف آن را برداشته بودند که برای جلوگیری از بروز برخی جرایم به عنوان دفاع به تعدادی از روزنامه ها از جمله خود روزنامه ایران تذکر داده شد که این نوع مطلب حذف شود.
سخنگوی قوه قضائیه افزود: قانون از دفاع حمایت می کند اما اگر قرار است ضمن دفاع نشر اکاذیب، شایعه یا توهین صورت گیرد قانون جلوگیری می کند.
پیگیری ترورها
سخنگوی دستگاه قضایی در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره نتیجه پیگیری ترور شهید علی محمدی در سال گذشته و ترور اخیر شهید شهریاری گفت: متاسفانه عاملان مستقیم ترور شهیدان علی محمدی و شهریاری دستگیر نشدند اما کسانی که از ناحیه سرویس های بیگانه در جهت ترور و اقدامات تروریستی دستورات و ابزاری داشتند و در این زمینه آموزش هایی دیده بودند توسط سیستم اطلاعاتی شناسایی و دستگیر شدند.
محسنی اژه ای ادامه داد: این متهمان نسبت به موضوع اقرار کرده اند، پرونده آنها در مرحله تحقیقات مقدماتی قرار دارد. ما این پرونده و پرونده های دیگری حتی اگر در حد سرنخ باشد حتما پیگیری می کنیم. روابط بین الملل قوه قضاییه و دادستانی کل نیز این مسائل را در دستور کار خود قرار داده اند.
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه ریاست قوه قضاییه عنوان کرده بود آژانس بین المللی انرژی اتمی در ترور دانشمندان هسته ای مقصرند، گفت: بر اساس قوانین موجود اگر یک دستگاه خارجی و یک سازمان بین المللی پا را فراتر از قوانین خود بگذارد و اقدام به کسب اطلاعات اضافه کند و سپس آن اطلاعات را در اختیار افراد دیگر! قرار دهد این کار تخلف است و اگر مشخص شود در پرونده ترور دانشمندان آژانس اطلاعاتی داده و به واسطه حضور بازرسان خود این اطلاعات را کسب کرده مشخصا آژانس مقصر است.
فتنه گران پرونده شان را سنگین تر نکنند
در ادامه این نشست خبری، خبرنگاری پرسید، برخی از کسانی که در حوادث پس از انتخابات مجرم و مقصر بودند همچنان آزادند و نه تنها اظهار ندامت نمی کنند بلکه باز هم بیانیه صادر می کنند و به موضع رسمی قوه قضاییه بی اعتنا هستند از جمله مجاهدین انقلاب و مشارکت که علی رغم لغو پروانه همچنان فعالیت می کنند. قوه قضاییه چگونه می خواهد با اینها برخورد کند که سخنگوی قوه قضاییه پاسخ داد: اینها اشتباه می کنند و پرونده خودشان را روز به روز سنگین تر می کنند. شک نکنید که قانون سراغ شان خواهد رفت و آن موقع دیر است که از خود دفاع کنند چون تا زمانی که مسیرهایی برای جبران وجود داشت نه تنها جبران نکردند که مسیر خلاف خود را ادامه دادند.
وی افزود: در مورد حزب منحله مشارکت و سازمان مجاهدین در روزهای اخیر به دادستان گفتم از سازمان اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات پیگیری کنید که بیانیه های صادر شده را چه کسانی می دهند تا رسما با این افراد که پس از انحلال حزب شان بیانیه هایی که حالت شب نامه دارد منتشر می کنند برخورد قانونی صورت گیرد.
علت تاخیر در پرونده
کوی دانشگاه
دادستان کل کشور در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر گلایه رئیس قوه قضاییه در خصوص عدم همکاری نیروهای امنیتی در پرونده کوی اظهار کرد: اگر در چنین پرونده هایی مانند پرونده کوی دانشگاه اطلاعات دقیق و درست را از مراجع رسمی داشته باشیم به سرعت می توانیم پرونده را به نتیجه برسانیم. درخواست مردم نیز تسریع در رسیدگی به پرونده است. از جمله پرونده هایی که در رسیدگی به آنها تاخیر شد، پرونده کوی دانشگاه بود که اگر اطلاعاتی که بعدا در اختیار ما قرار گرفت را زودتر در اختیارمان قرار می دادند، این پرونده زودتر و سریع تر به نتیجه می رسید.
وی یادآور شد: سیستم اطلاعاتی در مواردی که در قانون پیش بینی شده ضابط دستگاه قضایی محسوب می شود و در مواردی بیان می شود که ضابط نیستند.
پرونده نگین غرب
محسنی اژه ای در پاسخ به سؤال خبرنگار دیگری در خصوص پرونده نگین غرب با تاکید بر این نکته که مردم باید توجه داشته باشند که در برخی از موارد این گونه افراد قادر به انجام تعهدات خود نیستند، ادامه داد: دستگاه قضایی در طول مدت رسیدگی به این پرونده نهایت تلاشش را کرده که در مرحله اول مردم به پولشان برسند. همچنین در این رابطه رئیس سابق دستگاه قضایی نیز اقدام به تشکیل جلساتی کرده بود. اخیرا نیز شکات این پرونده نمایندگانی را معرفی کردند تا مطالباتشان را بیان کنند و در نهایت مردم به پول خود برسند. امیدواریم این پرونده به زودی به سرانجام برسد.
نامه نگاری با بوی فتنه گری!
خبرنگاری با اشاره به این که 16 نفر از متهمان حوادث پس از انتخابات نامه ای در خصوص وضعیت زندانیان به هاشمی رفسنجانی نوشته اند، خواستار توضیحات بیشتر در این خصوص از سخنگوی دستگاه قضایی شد که وی پاسخ داد: بالاخره افراد برای خواسته های خود که بعضی برای شانتاژ و بعضی برای تبلیغات و بعضی نیز برای ادامه همان فتنه سال 88 است، اقدام به نامه نگاری می کنند، نامه هایی از این قبیل نیز برای قوه قضاییه می آید.
ورود مدعی العموم
به آلودگی هوا
محسنی اژه ای درباره ورود مدعی العموم به بحث محیط زیست و به طور خاص آب و هوا اظهار کرد: در این زمینه در زمان آیت الله دری نجف آبادی نیز اقداماتی صورت گرفت و اکنون نیز انجام می شود. هنگامی که گزارشی به ما می رسد مورد بررسی قرار می گیرد و ما از این نکته که چنین مسائلی تکرار نشود، دفاع می کنیم.
وی افزود: من به دنبال علت آلودگی هوا هستم. باید بررسی شود که آیا مواردی از جمله ازدیاد خودروها در سطح شهر علت آن است یا موارد دیگری نیز وجود دارد که پنهان مانده است. به عنوان نمونه در شهر اراک کارخانه آلوده ای وجود داشت تاکید ما این بود که آلایندگی باید برطرف شود و گزارشی نیز در خصوص یکی از کارخانجات در جنوب تهران به دست ما رسیده است و آن را بررسی می کنیم.
عفو عده ای از متهمان
حوادث پس از انتخابات
سخنگوی قوه قضاییه درباره آزادی 50 نفر از متهمان حوادث پس از انتخابات گفت: قانون گفته اگر کسانی در زمان و بعد از زمان رسیدگی به اتهاماتشان ابراز ندامت و پشیمانی کنند و حاضر به جبران گذشته باشند طبیعی است قانون برای آنها چه قبل از صدور حکم و چه بعد از آن تخفیف قائل می شود.
وی ادامه داد: تعدادی از کسانی که در آشوب سال گذشته حضور داشته و محکوم شده اند همکاری و ابراز پشیمانی کرده اند و بعد از این که دادستان صحت اظهارات آنها را احراز کرد حکم آنها تعلیق شد و تعدادی دیگری هم در عید غدیر خم مشمول عفو شده و آزاد شدند.

/ 0 نظر / 8 بازدید