پای بند نبودن شرکت های خارجی به تحریم علیه ایران

4 شرکت نفتی بین المللی به رغم اعلام کاخ سفید به فعالیت خود در ایران پایان نخواهند داد.
چهار شرکت اروپایی تاکید کردند که به قراردادهای خود با ایران عمل کرده و نسبت به ادامه همکاریهای خود با جمهوری اسلامی اطمینان دادند.
شرکتهای انگلیسی-هلندی «شل»، شرکت فرانسوی «توتال»، شرکت «انی» و شرکت «استات اویل»، فشارهای آمریکا برای خودداری از حضور خود در ایران را موقتی دانستند و تاکید کردند هیچ قصدی برای متوقف کردن فعالیت خود در ایران ندارند.
روزنامه «دی ولت» آلمان در گزارشی پیرامون روی آوردن شرکتهای آلمانی به مبادله غیرمستقیم با ایران برای دور زدن تحریم علیه جمهوری اسلامی نوشت: هرچقدر آمریکا تهدیدآمیزتر از صدور قطعنامه ای دیگر علیه ایران سخن می گوید راه غیرمستقیم تجارت شرکتهای آلمانی با ایران از جمله از راه «دبی» فعالتر می شود.
بنابراین گزارش میزان تجارت غیرمستقیم شرکتهای آلمانی با ایران از راه دبی افزایش یافته و بین سالهای 2005 تا 2009 سه برابر شده و طی این مدت به 12 میلیارد دلار رسیده است.
اغلب شرکتهایی که آمریکا مایل است آنها قراردادهای خود را با ایران قطع کنند شرکتهای فعال در بخش انرژی هستند در همین ارتباط دولت آمریکا طی هفته جاری تحریم هایی را علیه یک شرکت سوئدی که با بخش انرژی ایران در ارتباط بود اعمال کرد. این شرکتها همین فعالیت را در کشور آمریکا نیز انجام می دهند از این رو کاخ سفید دو سوم مبلغ ذکر شده را به شرکتهای فعال در بخش انرژی پرداخت می کنند تا قراردادهای خود با ایران را قطع کنند.
شرکتهای شل، پتروبراس برزیل، هانی ول آمریکا، مزدای ژاپن، صنایع دایلیم کره جنوبی (این شرکت در سال 2007 یک قرارداد 700 میلیون دلاری با ایران امضا کرد)، شرکتهایی هستند که علیرغم دریافت مبالغی از آمریکا، هم چنان با ایران رابطه دارند.
در همین ارتباط روزنامه نیویورک تایمز از قول اداره حسابرسی نوشت: مدارک مربوط به مبادلات تجاری آمریکا با ایران به گونه ای است که نشان می دهد حتی شرکتهای آمریکایی نیز به تحریم های موجود علیه ایران اعتنایی نمی کنند.
بی اعتنایی شرکتهای غربی به تحریم های کاخ سفید علیه جمهوری اسلامی را می توان با اعمال سیاستهای چندگانه دولت آمریکا جستجو کرد، بطور مثال آمریکا تحریم هایی را علیه یک شرکت سوئدی بدلیل ارتباط با جمهوری اسلامی اعمال می کند ولی هیچ عکس العملی نسبت به همکاریهای گسترده روسیه و چین و حتی ترکیه با ایران، نشان نمی دهد.
اعمال این قبیل سیاستها از سوی دولتمردان آمریکایی علاوه بر شرکتهای بزرگ آمریکا باعث شده تا برخی از اعضای کنگره نیز از دولت اوباما بخواهند، به این روند پایان دهد، زیرا برخورد نکردن با این شرکتها سبب شده تا سودهای سرشاری نسیب چین و روسیه شود و اگر این روند همچنان ادامه پیدا کند، بدون شک شرکتهای دیگر اروپایی خواهان لغو این تحریم ها خواهند شد.
به گزارش خبرگزاریها، پیشتر گفته شده بود که آمریکا حمایت روسیه و چین در مورد تحریم های جدید علیه ایران را به این شرط بدست آورده بود که شرکتهای چینی و روسی همچنان آزادانه در ایران سرمایه گذاری کرده و به ارتباط با این کشور ادامه دهند، اما اعمال تحریم علیه شرکتهای اروپایی که رفتار مشابهی مانند شرکتهای روسی و چینی با ایران دارند باعث شده تا نوعی نارضایتی در میان شرکتهای غربی علیه تصمیمات کاخ سفید بوجود بیاید.
کارشناسان عقیده دارند، اجرای سیاستهای تحریم ها از سوی آمریکا علیه شرکتهای چینی و روسی طرف قرارداد با ایران می تواند بر روابط واشنگتن با مسکو و پکن ضربه بزند و این مساله در شرایط فعلی به سود آمریکا نخواهد بود.
همچنین کشورهای اروپایی می خواهند درهای ایران را به روی خود باز نگه دارند، یکی از مقامهای موثر در شرکت شل در مورد تماس این شرکت با مقامات ایران گفت؛ دولت ایران در بخش نفت و گاز خود سهامدار است و بنابراین شرکتهای بین المللی باید فارغ از ملاحظات سیاسی با مقامات ایرانی تماس برقرار کنند.
برغم فشارهای آمریکا، شرکتهای شل و توتال همچنان بطور مستقیم با ایران همکاری دارند و بطور منظم نفت خام ایران را خریداری می کنند، زیرا آنها بر این باورند که منافع ملی کشورشان را در نظر می گیرند نه منافع آمریکا را.

/ 1 نظر / 4 بازدید
mojtaba mostafavi

فتنه احمدی‌نژاد. سلام، الان تازه متوجه شدم چرا در سالروز وفات امام خمینی ، حضرت امام خامنه‌ای فرمودند که خود امام خمینی بارها فرمودند اشتباه کردند و منظور ایشان از این حرف چه بود . با رفتار اخیر رئیس جمهور بالاخره روشن شده است که احمدی‌نژاد با دادن نتایج آرا دروغی انتخابات به امام خامنه‌ای، باعث شدند که حضرت امام خامنه‌ای در ملا عام اعلام کنند که حمایت از احمدی‌نژاد بعد از انتخابات، اشتباه بوده است. فتنه اصلی‌ زیر سر احمدی نژاد و خائنین امثال خودش بوده و هست.ای کاش دسته احمدی‌نژاد هم سر به خیابان بگذارند شخصاً ترتیب ایشان را هم از پشت بام خواهم داد. سرباز ولایت من هستم نه آن مشائی دزد.