پول بی زبان و پیمانکار بی نام و نشان

پروژه عظیم ساخت سالن اجلاس های بین المللی در اصفهان در حالی آغاز شده است که ابهامات فراوانی درباره آن وجود دارد.
قرار است ایران در سال آینده میلادی میزبان اجلاس سران کشورهای غیرمتعهد باشد و پروژه چند صد میلیارد تومانی ساخت محل برگزاری این اجلاس در اصفهان نیز کلید خورده است.
این در حالی است که پرونده ساخت پروژه مشابهی در کیش به ارزش 450 میلیارد تومان همچنان مفتوح و پیمانکار بدون مناقصه آن نیز متواری است.
سالن اجلاس سران کشورهای غیر متعهد ابتدا قرار بود در کیش ساخته شود. محمد علی محبی مدیرعامل مناطق آزاد کیش درباره این پروژه در نشستی خبری می گوید: ساختمان اجلاس سران با 1096 صندلی VIP یکی از باشکوه ترین ساختمان های برگزاری همایش ها و اجلاس های بین المللی در منطقه خواهد شد و در آینده ای نه چندان دور، جزیره زیبای کیش به عنوان شهری دیپلماتیک شناخته می شود. وی هزینه های ساخت این سالن را 600 میلیون دلار ذکر می کند.
نکته قابل توجه اینجاست که هیچ اطلاعی درباره روند واگذاری پیمانکاری ساخت سالن اجلاس سران غیرمتعهدها وجود ندارد و شهردار اصفهان تنها در مصاحبه ای به واگذاری اجرای این طرح به شهرداری اصفهان اشاره می کند.
در آغازین روز خرداد ماه 89 در حاشیه همایش «سرمایه گذاران ایرانی خارج از کشور» در شیراز پیشنهاد احداث مرکز همایش های بین المللی در استان اصفهان و فارس مطرح شد.
پس از آن مهندسین مشاور از طرح وزارت مسکن با بررسی موقعیت دو استان، نهایتاً اصفهان را برای میزبانی این اجلاس انتخاب کردند که براساس توافقات انجام شده بین وزارت مسکن و شهرسازی با شهرداری اصفهان لایحه دو فوریتی احداث این پروژه در تاریخ 22/4/89 به تصویب شورای اسلامی شهر اصفهان رسید.
براساس گفته های سقائیان شهردار اصفهان، توافقنامه کارگروه منتخب وزیران در اجرای اصل 27 قانون مرکز اجلاس بین المللی آن در تاریخ 27/4/89 امضا شد و 6 مردادماه شهرداری اصفهان به عنوان دستگاه مجری اجرای پروژه، از طرف وزارت مسکن و شهرسازی انتخاب شد.
بنابر اعلام شهرداری اصفهان هزینه های برآورد شده برای این پروژه، بدون احتساب هزینه زمین 236 میلیارد تومان است اما جالب اینکه در اظهارات شهردار و مسئولان اصفهان سخنی از پیمانکار پروژه به میان نمی آید و ابهامات موجود در مشخص نبودن پیمانکار این پروژه نگرانی هایی درباره تکرار واگذاری بی قاعده پروژه های پرسود به افراد یا شرکت های مافیایی و رانت خوار به وجود آورده است.

/ 0 نظر / 13 بازدید