رئیس جمهور در همایش ملی جنگ نرم: برنامه ریزی در بستر نظریه های لیبرال اشتباهی بز

رئیس جمهور، برنامه ریزی فرامادی در بستر تئوری های لیبرالی و اندیشه مادی را اشتباهی بزرگ و کاری نشدنی توصیف کرد.
محمود احمدی نژاد که صبح روز گذشته در همایش ملی جنگ نرم در تالار علامه امینی دانشگاه تهران سخنرانی می کرد، مرز اصلی و نقطه تلاقی و تقابل امروز دنیا را مرز اندیشه ها دانست و به بررسی عملکرد نظام سلطه در 3 سطح نظریه، برنامه و عملیات پرداخت.
وی افزود: بدون نظریه، تنظیم برنامه منسجم و هدفمند تقریباً ناممکن بوده و بدون برنامه هدفمند، عملیات ناممکن است.
رئیس جمهور اضافه کرد: اگر تصور کنیم در بستر تئوری های لیبرالی و اندیشه مادی می توانیم برنامه غیرمادی و عملیاتی غیرمادی علیه سلطه گران داشته باشیم یک اشتباه بزرگ و یک کار نشدنی انجام داده ایم چرا که اقتصاد و جامعه جهانی که امروز بر دنیا حاکم است مبتنی بر آن مبانی نظری است و ما باید در نقطه مقابل مبانی خود را معرفی کنیم.
احمدی نژاد به مصرف تولیدات غرب در دانشگاه ها و مراکز علمی ایران توسط مدیران و برنامه ریزان اشاره کرد و با تلخ دانستن این موضوع تصریح کرد: هنوز غرب مرکز تولید اندیشه است و ما حتی در کشور خود نیز بسیاری از تولیدات آنها را مصرف می کنیم. وی در این زمینه تأکید کرد: باید یک جابه جایی اتفاق بیفتد و البته امیدوار و مطمئن هستم که این اتفاق خواهد افتاد.
رئیس جمهور با بیان اینکه دنبال انسان طراز جامعه مهدوی و به دنبال جامعه مهدوی هستیم متذکر شد: سلطه گران انسان را به عنوان انسانی جهان شمول و مادی معرفی کردند و در سطح دوم برنامه ریزی توسعه را معرفی کردند و امروز در کشور ما بسیاری از صاحب نظران و برنامه ریزان و دانشگاهیان به دنبال برنامه ریزی توسعه هستند اما محال است که ما رابه نقطه مطلوب برسانند.
وی در ادامه سخنان خود را به تبیین برنامه ریزی اسلامی و ایرانی اختصاص داد و ضمن جامع دانستن آن گفت: برخی به کلمه ایرانی حساسیت نشان می دهند و تصور می کنند ناسیونالیسم یا قوم گرایی است که البته به صورت مطلق این گونه نیست.
احمدی نژاد برنامه ریزی اسلامی ایران را برنامه ریزی ای مبتنی بر نظام ارزشی اسلامی ایران و توانمندی های اسلامی ایرانی معرفی کرد و با بیان اینکه با دریافت ایران از اسلام برای ما مبنای عمل است گفت: دریافت های فراوانی از اسلام وجود دارد و برداشت واحدی از اسلام در دنیا صورت نمی گیرد بنابراین برداشتی که از اسلام برای ما ملاک عمل است، ایرانی است و البته ایرانی به معنای یک قوم نیست.
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به اظهارات یکی از حاضران که سخنان وی درباره برنامه اسلامی ایرانی را مورد انتقاد قرار داده و آن را موجب خدشه دار شدن اندیشه امت محوری نظام جمهوری اسلامی ایران دانسته بود، صحبت های این فرد را تائیدی بر حرف های خود دانست و گفت: اسلام ایرانی اسلام ناب و ولایت و امامت است. وی برداشت ایرانی از اسلام را به معنای اسلام ناب و اسلام حقیقی که از طریق پیامبر عزیز و اهل بیت او ارائه شده، اسلام امت و امامت دانست و خاطرنشان کرد: ممکن است در دنیا عده ای باشند که مدعی اسلام علوی باشند اما وقتی مقایسه می کنیم آن چیزی که در ایران وجود دارد تفاوت های زیادی را با آنها دارد و وقتی می خواهیم ویژگی های فرهنگی ملت ایران را تشریح کنیم در حقیقت ماموریت تاریخی ملت ایران را معرفی کرده ایم.
رئیس جمهور کشورمان در ادامه سخنان خود چگونگی تأسیس رژیم صهیونیستی و موضوع 11 سپتامبر و اشغال عراق و افغانستان توسط آمریکایی ها را نمونه هایی از عملکرد نظام سلطه در 3 سطح تئوری، برنامه ریزی و عملیات برشمرد.
وی افزود: باید تئوری، برنامه و عملیات خود را داشته باشیم و در هر یک از این سطوح درگیر نباشیم و به نقطه ای برسیم که ایران کانون تئوری پردازی و مرجع اندیشمندان جهان بشود. البته در بخش هایی ازعلم آرام آرام مرجعیت پیدا می کنیم ولی آنها علوم تجربی است و نمی توان با آن به این جنگ همه جانبه وارد شد.
رئیس جمهور ادامه داد: اگر به لحاظ علوم انسانی و نظریه پردازی هنوز به مرجعیت جهانی نرسیم، این شرایط ادامه دارد.
احمدی نژاد جامعه مهدوی را تنها تئوری ای که توانایی جایگزینی شدن تئوری نظام سلطه دارد دانست و گفت که هیچ نظریه ای غیر از جامعه مهدوی نمی تواند جایگزین وضع موجود دنیا شود.
رئیس جمهور تأکید کرد: به فضل الهی نظام سلطه به لحاظ تئوریک و برنامه و عملیات به سرعت به یک بن بست نزدیک می شود و تنور داغی که دائم تئوری و نظریه و اندیشه و خلاقیت های جدید تولید می کرد در حال خاموش شدن است و برنامه های اقتصادی و سیاسی آنها به بن بست خورده و کارایی خود را از دست داده است و در سطح عملیاتی با بن بست مواجه هستند چه آنکه در فلسطین، عراق و در اقتصاد و مدیریت اجتماعی و مدیریت سیاسی دنیا به بن بست رسیدند.
احمدی نژاد در ادامه سخنان خود یادآور شد: امام خمینی بسیار زیبا هر 3 مرحله تئوری برنامه ریزی و عملیات را طراحی و عمل کردند و امروز نیز به فضل خدا رهبری عزیز همین کار را می کنند.
وی اساتید دانشگاه ها و حوزه ها را به پاسخگویی نیازهای امروز جامعه بشری توصیه کرد و اظهار داشت: باید به جایی برسیم که اندیشمندان دنیا روزانه منتظر یک حرف جدید از ایران باشند.
نخبگان اهداف اول طراحان
جنگ نرم هستند
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز طی سخنانی در این همایش گفت: انقلاب اسلامی ایران در واقع تجلی قدرت نرم است و انقلاب اسلامی توانایی نفوذ خود را بدون به کارگیری قوه قهریه در دل های مردم دنیا داشته است.
سیدمحمد حسینی اظهار داشت: طراحان جنگ نرم سعی دارند در وهله اول نخبگان، اساتید، دانشجویان و... را هدف قرار دهند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درادامه گفت: جنگ نرم آرام و بدون هیاهو است و چهره خودی و ناخودی در این جنگ مشخص نمی شود.
حسینی با بیان اینکه در جنگ نرم شیوه های پیچیده ای به کار گرفته می شوند که چند وجهی است، خاطر نشان کرد: فضای مجازی و سایبری محیط اصلی جنگ نرم است و دشمنان قصد دارند با به کار بردن جنگ نرم به گونه ای فعالیت کنند که افراد را به رویارویی بکشانند و با جذب ملت و اقدام آنها به اهداف خود برسند.
وی با بیان اینکه افراد در جنگ نرم بدون اینکه متوجه باشند، قطعه ای از پازل دشمن را پر می کنند، گفت: تردید در ارزش ها و باورهای دینی و اسلامی یکی دیگر از اصول جنگ نرم است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: وقتی که در جنگ نرم افراد می پذیرند که مقاومت معنا و مفهوم ندارد آنگاه دشمن به هدف خود رسیده است.
باید پرچم جهاد نرم
همچنان برافراشته بماند
معاون پارلمانی رئیس جمهور هم در این همایش گفت: برای مقابله با جنگ نرم باید پرچم جهاد نرم را همواره برافراشته نگه داریم که حوزه های علمی، سیاسی، بصیرت، بیداری و کارآمدی را در برگیرد.
حجت الاسلام والمسلمین میرتاج الدینی در همایش ملی جنگ نرم اظهار داشت: برای مقابله با تهدید استکبار جهانی باید از شیوه های بی اثر و انفعالی به شیوه های تهاجمی و تاثیرگذار روی آوریم.
وی تصریح کرد: شیوه ای که دیپلماسی عمومی آقای رئیس جمهور در قالب حضور پیاپی در مجمع عمومی سازمان ملل و سخنرانی در دانشگاه کلمبیا به وجود آورده است استکبارجهانی را در برابر جهانیان به چالش کشانیده است و قدرت نرم جمهوری اسلامی، ایده عدالت را به رخ کشیده است. معاون امور مجلس رئیس جمهور با بیان اینکه ایران اسلامی طرحی نو در مقابله با جنگ نرم در جهان دنبال می کند، گفت: جنگ نرم جنگی مستمر و طولانی است و باید برای مقابله با آن خاکریزهای خاص خود را داشته باشیم. میرتاج الدینی با بیان اینکه باید بیرون از مرزها دشمن را به چالش کشید، افزود: دشمن می خواهد با نفوذ سیاسی در داخل مرزها به مقابله با انقلاب اسلامی بپردازد.
وی از ایجاد اختلاف و شکاف جریان فتنه در میان مردم به عنوان یکی از نمودهای جنگ نرم در کشورمان نام برد و گفت: ملت انقلابی ایران برای چندمین بار ثابت کرد که دوران تنهایی امام و غفلت امت گذشته است و ملت بزرگ ایران در 9دی و 22 بهمن سال گذشته برای همیشه بر ایده های آنان خط بطلان کشید.
رونمایی از دانشنامه آزاد جنگ نرم
رئیس جمهور همچنین در نخستین همایش ملی جنگ نرم، سامانه اینترنتی دانشنامه آزاد جنگ نرم را رونمایی کرد.
براساس این گزارش، همایش 2 روزه جنگ نرم در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار می شود و حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدرضا میرتاج الدینی معاون پارلمانی رئیس جمهور، سیدمحمدرضا حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و سردار سیدیحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در امور مرتبط با نیروهای مسلح، آیت الله محی الدین حائری شیرازی عضو مجلس خبرگان رهبری، سردار جلالی ریاست سازمان پدافند غیرعامل کشور، حجت الاسلام والمسلمین محمد محمدیان مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، حجت الاسلام حاج علی اکبری و پناهیان از سخنرانان این همایش هستند.
همچنین در این همایش 5 پانل برگزار خواهد شد که پانل ولایت و رهبری و هویت شناسی جنگ نرم در روز اول همایش و ساز و کارها و جبهه های جنگ نرم و آسیب شناسی و راهبردها و راهکارها در روز دوم همایش اجرا خواهد شد.

/ 0 نظر / 7 بازدید