دانشجویان فرانسوی سه شنبه را 'روز دانشگاه مرده' نامیدند

اتحادیه دانشجویی 'یونف' (U.N.E.F ) نخستین نهاد سازماندهی دانشجویان در فرانسه در بیانیه ای اعضای خود و دانشجویان دیگر را به شرکت کردن در اعتصاب سراسری این روز فراخواند.
این اتحادیه در نشست عمومی خود که با شرکت 700 نفر از نمایندگان آن از سراسر فرانسه در پاریس برگزار شد از دانشجویان خواست به جای رفتن به کلاس ها، روز سه شنبه به کارمندان و کارگران شرکت کننده در تظاهرات بپیوندند.
از هفته پیش دانش آموزان فرانسوی نیز به روند اعتراضهای ضد قانون بازنشستگی پیوستند.
آنان می گویند افزایش سن بازنشستگی فرصت های اشتغال را از آنان می گیرد.
دولت فرانسه تاکنون تلاش کرده بود دانش آموزان و دانشجویان را از این مسائل دور نگه دارد اما به نظر می رسد جناح چپ و اتحادیه ها توانسته اند این دو قشر را با اعتراضها و اعتصابهای عمومی همراه سازند.
اتحادیه ها و احزاب چپ فرانسه دخالت خود در این امر را رد می کنند ولی دولت این کشور طبعا این اتحادیه ها را منشا اینگونه حرکتها بر ضد برنامه های خود می داند.
اتحادیه های دانش آموزی نیز که در زمینه ورود به دانشگاهها مشکلاتی دارند از آن به عنوان بهانه ای برای حضور در اعتصابهای تازه بهره خواهند برد.
در پی سه تظاهرات و اعتصاب پی در پی که مردم فرانسه در یک ماه گذشته در اعتراض به تغییر قانون بازنشستگی برپا کردند فردا (سه شنبه ) چهارمین و شنبه آینده نیز پنجمین تظاهرات قرار است در صدها شهر بزرگ و کوچک فرانسه برگزار شود.
از نیمه شب امشب به وقت پاریس قرار است یک اعتصاب نامحدود نیز در بخشهای مختلف بویژه حمل و نقل و پالایشگاههای فرانسه کلید زده شود.

 http://www.irna.ir/NewsShow.aspx?NID=30014047

/ 0 نظر / 7 بازدید