با اجرای هدفمند شدن یارانه ها قیمت هر کیلو وات برق 43 تومان تعیین شد

کار گروه طرح تحول اقتصادی، قیمت برق برای هر کیلووات ساعت در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها را 430 ریال تعیین کرد.
بنابراین اگر الگوی مصرف در نیمه دوم سال که 200 کیلو وات ساعت در هر ماه است را ملاک محاسبه قرار دهیم، مشخص می شود که افزایش قیمت هر کیلو وات ساعت برق در فرمول جدید، حدود 200 ریال است، بدین ترتیب هم اکنون که قیمت یارانه ای برق 162 ریال به ازای هر کیلو وات ساعت است، بنابراین بدون احتساب افزایش قیمت سوخت نیروگاهها، می توان قیمت را 362 ریال محاسبه کرد.
براین اساس، قبض برق مشترکانی که زیر الگو، مصرف دارند و قبل از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها حدود 3240 تومان محاسبه می شد، بعد از اجرای این قانون به حدود 7240 تومان افزایش می یابد، البته باید به این ارقام، هزینه های جانبی قبوض که شامل آبونمان و غیره است را نیز اضافه کرد. به گزارش مهر، بنا به گفته مسئولان وزارت نیرو، اگر مشترکان شبکه برق کشور بتوانند تنها 10 تا 15 درصد از مصارف خود را کاهش دهند، مشمول تخفیف بیشتری خواهند شد و افزایش قیمت برق آنها به زیر 3 هزار تومان هم می رسد؛ این در حالی است که صورتحساب های جدید هر چند به صورت تبعیضی-پلکانی محاسبه می شود؛ اما هر چه صرفه جویی بیشتری در مصرف انجام شود، نرخ میانگین صورتحساب کاهش خواهد یافت.البته مشترکان به راحتی می توانند این کاهش 10 تا15 درصدی را در مصارف خود بدون اینکه خللی در رفاه آنها ایجاد شود، انجام دهند؛ چرا که قرار بر این است که با نصب کنتورهای هوشمند و سه تعرفه ای در منازل، قیمت برق به صورت ثابت برای تمامی مقاطع شبانه روز محاسبه نشود، بلکه قیمت در ساعات کم بار در پایین ترین حد خود، در ساعات میان باری متوسط و در ساعت اوج بار در بالاترین حد محاسبه شود، بنابراین اگر خانوارها استفاده از تجهیزات برقی خود از جمله اطو و لوازم الکتریکی غیر ضرور را به ساعات غیر از پیک منتقل کنند، به طور قطع هزینه کمتری را هم بابت برق خواهند پرداخت.
براساس اعلام وزارت نیرو، ساعات کم باری از 11 شب تا 6 صبح، ساعات میان باری از 6 صبح تا 6 عصر و ساعات اوج بار در زمستان از 6 عصر تا 11 شب است. بنابراین اگر مشترکان شبکه برق کشور تنها یک ساعت را از مصارف اوج بار کم کرده و به ساعات میان باری یا کم باری انتقال دهند، منفعت بسیاری در پرداخت قیمت برق خواهند برد.

/ 2 نظر / 9 بازدید
mojtaba mostafavi

سلام، وقتی سعودی ارتشش را برای سرکوبی مردم بحرین آنجا فرستاد، آقای مهمانپرست وزارت امور خارجه گفتند مردم بحرین خواستهای قانونی دارند و حقشان است و مردم به هیچ وجه نباید سرکوب بشوند. آقایان علمای خودمان و حضرات آیت الله ها هم همه از حقوق بشر و آزادی مردم حالا شیعه یا سنی سرسخت حمایت میکنند.همه جای دنیا آزادی و رفاه و حقوق بشر را باید رعایت کرد به غیر از در ایران.میگویند آنهایی که خواستار رفاه بیشتر و آزادی سخن هستند بی عصمت و ناموس هستند و منافقند. امام خمینی فرمودند پول نفت را سر سفرهٔ مردم ایران میگذاریم که آقای احمدی نژاد هم همین را از قول امام گفتند، آیا امام عزیز و آقای دکتر هم بیعصمت و ناموس هستند؟

اقتصاد

از وبلاگ شما بازدید کردم ویلاگ مفیدی دارین لطفا به وبلاگ ما هم سر بزنید تبادل لینک داشته باشیم با تشکر