محبوبیت جهانی ایران به خاطر قد علم کردن مقابل آمریکاست

معاون اسبق شورای اطلاعات داخلی در سازمان سیا تاکید کرد: اوباما به نسبت بوش سخنران خوبی است اما نمی تواند در سیاست های کلی آمریکا آن چنان که شعارش را داد، تغییر ایجاد کند.
گراهام فولر در گفت وگو با رادیو فردا و درباره شعار تغییر که از سوی اوباما نسبت به عملکرد دولت بوش داده شد، گفت: اوباما می تواند به نسبت بوش سخنرانی های خوبی ایراد کند حال آن که بوش در این زمینه الکن بود ولی مشکل اینجاست که ما داریم از یک قدرت بزرگ در آمریکا سخن می گوییم که سازمان هایی توانمند و گروههای فشار در اختیار دارد و به نظر می رسد تغییر یک شبه یا حتی چند ساله در آن عملی نخواهد بود. ایالات متحده عملا پس از سقوط شوروی نقش یک قدرت مطلقه را به عهده گرفته است. از سوی دیگر پیامدهای 11 سپتامبر هم به نومحافظه کاران کمک کرد. من فکر می کنم با وجود این نهادهای قدرت، به همراه عظیم ترین ماشین نظامی در تاریخ جهان، سامانه پیچیده نظامی صنعتی، و وجود رسانه هایی که اطلاعات درستی در اختیار مردم نمی گذارد مانند شبکه فاکس که مشخصا برای نومحافظه کاران تبلیغ می کند، دگرگون کردن اوضاع بسیار سخت است.
وی افزود: باید اذعان کنم که اوباما نمی تواند و نخواهد توانست اوضاع را دگرگون کند. با سه و حتی چهار برابر شدن سازمانهای اطلاعاتی آمریکا و نهادهای امنیتی، چنین تغییری بسیار دشوار شده است و من نسبت به آن خوشبین نیستم. نکته دیگری هم بیافزایم و آن اینکه اوباما می د اند که عراق یک فاجعه بود و می داند که افغانستان هم یک شکست و فاجعه است. اما واقعیت این است که شروع جنگ ساده است و پایان دادن به آن و ترک جنگ به راحتی عملی نیست حتی وقتی نیت و قصد آن هم باشد.
وی درباره محبوبیت جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه و جهان اظهار داشت: اینکه چرا ایران در دیگر کشورها چنین مورد حمایت قرار می گیرد، به دلیل اظهارات احمدی نژاد درباره هولوکاست و 11 سپتامبر نیست، بلکه به باور من دلیلش این است که ایران از معدود کشورهای مسلمان در جهان است که در برابر ایالات متحده قد علم کرده و در خاورمیانه بر علیه آن برخاسته است. از همین رو مسلمانانی که در برابر نیروی نظامی سیاسی و اقتصادی آمریکا احساس ناتوانی می کنند، طبیعتا از کسانی که در برابر این قدرت قد علم کرده اند حمایت می کنند. فکر می کنم این بخشی از دلایل محبوبیت احمدی نژاد در ایران و بیرون از ایران است.
این مقام اسبق سازمان جاسوسی آمریکا درباره آشفتگی های نظام سرمایه داری گفت: امروزه اقتصاد سرمایه داری آزاد نه تنها از زاویه عملی که از زاویه تفکری نیز دچار چالش جدی است. نه برای اینکه این ایده ها ارزش ندارند، بلکه برای اینکه به کار بستن آنها در عمل با مشکلاتی روبه رو شده است. برای نمونه به گمان من اندیشه آزادی مطلق تجاری و اقتصادی در آمریکا سبب بحران فاجعه بار اقتصادی شد که نه تنها آمریکا که اقتصاد جهان را فرو ریخت.

/ 0 نظر / 3 بازدید