ریاست اوپک پس از 36 سال به ایران رسید

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) با اجماع 12 کشور عضو، دکتر سیدمسعود میرکاظمی وزیر نفت ایران را در سال 2011 میلادی به ریاست اوپک انتخاب کرد.
اعضای اوپک در یکصد و پنجاه و هفتمین نشست خود که روز پنجشنبه (22مهر) در وین اتریش برگزار شد، با اجماع اعضا، دکترسیدمسعود میرکاظمی وزیر نفت ایران را به ریاست اوپک انتخاب کردند.
هم اکنون «ویلسون پاستور» وزیر نفت اکوادور، ریاست اوپک و دکتر میرکاظمی، نایب رئیس اوپک هستند.
براساس ماده 10 اساسنامه اوپک، کنفرانس اوپک عالی ترین مرجع سازمان کشورهای صادرکننده نفت است. کنفرانس متشکل از نمایندگان کشورهای عضو بوده و هر کشور عضو باید در تمام کنفرانسها شرکت کند.
در اساسنامه اوپک درباره کنفرانس آمده است: کنفرانس هر سال دو اجلاس عادی برگزار خواهد کرد، اما اجلاس فوق العاده ممکن است بنابر درخواست یک کشور عضو به وسیله دبیرکل پس از مشورت با رئیس کنفرانس و تصویب اکثریت عادی کشورهای عضو تشکیل شود. هرگاه کشورهای عضو تصویب کننده اجلاس فوق العاده درباره تاریخ و محل برگزاری چنین اجلاسی اتفاق نظر نداشته باشند، در این صورت دبیر کل سازمان، تاریخ و محل آن را ضمن مشاوره با رئیس کنفرانس تعیین خواهد کرد.
همچنین کنفرانس در نخستین جلسه مقدماتی، یک رئیس و یا یک علی البدل رئیس انتخاب خواهد کرد. علی البدل رئیس در غیاب رئیس و یا در مواقعی که وی قادر به انجام مسئولیت های خود نباشد مسئولیت های وی را اعمال خواهد کرد.
رئیس در اثنای اجلاس کنفرانس و تا زمان اجلاس بعدی مقام خود را حفظ خواهد کرد و دبیرکل اوپک دبیر کنفرانس خواهد بود.
براساس ماده 15 اساسنامه اوپک، وظایف کنفرانس شامل تنظیم خط مشی کلی سازمان و تعیین راه و وسایل مناسب برای تحقق آن، تصمیم گیری درباره هرگونه درخواست عضویت سازمان، تایید نصب اعضای هیئت عامل، راهنمایی هیئت عامل درباره ارائه گزارش ها و توصیه ها راجع به هر نوع مسئله و موضوع در جهت مصالح سازمان، بررسی یا تصمیم گیری درباره گزارش ها و توصیه های هیئت عامل در زمینه امور سازمان، بررسی و تصمیم گیری درباره بودجه سازمان که به وسیله هیئت عامل تقدیم می شود، خواهد بود.
همچنین بررسی و تصمیم گیری درباره صورتحساب ها و گزارش حسابرس که از سوی هیئت عامل تقدیم می شود، دعوت از آن تعداد کشورهای عضو به منظور تشکیل یک جلسه مشورتی برای مقاصد خاص و در محل هایی که کنفرانس به مصلحت تشخیص دهد، تصویب هر نوع اصلاحیه به این اساسنامه، انتصاب رئیس هیئت عامل و یک علی البدل رئیس، انتصاب دبیرکل، انتصاب قائم مقام دبیرکل، انتصاب حسابرس سازمان برای یک دوره یک ساله و رسیدگی به تمام مسائلی که صراحتاً به عهده سایر ارکان سازمان گذارده نشده است، در حدود صلاحیت کنفرانس اوپک است.
اوپک یک سازمان بین الدول است که اهداف آن طبق اساسنامه شامل ایجاد هماهنگی و وحدت در خط مشی های نفتی کشورهای عضو و تعیین بهترین شیوه ها برای تامین و حفظ منافع فردی و جمعی آنها، یافتن راه ها و وسایل تامین ثبات بازار نفت، توجه کافی و مستمر نسبت به منافع کشورهای تولیدکننده و حفظ درآمد ثابت برای آنها، عرضه کافی، اقتصادی و منظم نفت به کشورهای مصرف کننده می باشد.
هر کشور عضو اوپک در سیستم رای گیری دارای یک حق رای است و کلیه تصمیمات کنفرانس جز در مورد رویه ها، مستلزم اتفاق نظر و رای کلیه اعضای رسمی است. اساسنامه اوپک، این سازمان را مکلف می سازد تا موضوع ثبات و هماهنگی در بازار نفت را به منظور تامین منافع تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نفت دنبال نماید. تعیین سقف تولید نفت تنها امکان موجود برای کنترل بازار است. به منظور تصمیم گیری در مورد سطح تولید با توجه به شرایط و تحولات بازار نفت، وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو، دو بار در سال و یا در صورت لزوم به دفعات بیشتر، تشکیل جلسه می دهند و تصمیم گیری می نمایند.
اعضای اوپک شامل 12 کشور مستقل از سه قاره جهان می شوند. (ایران، عربستان، کویت، ونزوئلا، عراق، قطر، الجزایر، اکوادور، لیبی، امارات متحده عربی، نیجریه و آنگولا) که در مجموع 79% از ذخایره اثبات شده و حدود 44% از تولید نصف جهان را در اختیار دارند.
جمهوری اسلامی ایران که از بنیانگذاران سازمان اوپک است سعی دارد منافع ملی خود را در بازار جهانی نفت از طریق حضور فعال در این سازمان محقق کند. در مسیر پرتحول پنج دهه عمر اوپک، ایران به عنوان یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان اوپک در کنار همتایان خود در اقتدار و تحکیم این سازمان نقش عمده داشته است. ایران همواره در اوپک از قیمت های معقول و منطقی قیمت نفت که متناسب با منافع ملی کشور بوده حمایت کرده است.
راهبرد بلندمدت
تصویب شد
شرکت کنندگان اجلاس 157 اوپک راهبرد بلندمدت جدید (ال.تی.اس) این سازمان را تصویب کردند.
راهبرد بلندمدت جامع و جدید (ال.تی.اس) این سازمان به تصویب کشورهای عضو رسید.
این راهبرد که در طول یک سال گذشته آماده شده است، چهارچوبی شفاف و پایدار برای آینده اوپک ترسیم می کند.
این راهبرد، در سلسله نشست هایی با حضور معاونان وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو آماده شد که به ریاست عبدالعزیز بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، وزیر مشاور در امور نفتی عربستان و نایب رئیسی برنارد مومر، نماینده ونزوئلا در اوپک و مشارکت عبدالله سالم البدری، دبیرکل اوپک و کمک فنی دبیرخانه این سازمان، شکل گرفت.
این دومین راهبرد بلندمدت اوپک، پس از اولین راهبرد بلندمدت است که در اجلاس 137 اوپک در سال 2005 میلادی تدوین شده بود. تدوین راهبرد جدید، با پنجاهمین سال تاسیس اوپک همزمان شده است.
در این راهبرد بلندمدت، اهداف کلی، چالش های اصلی پیش روی اوپک در آینده مشخص شده و چند دورنمای مختلف انرژی جهان در سال های آینده، ترسیم شده است.
هدف تهیه کنندگان این متن تنظیم راهبردی ابتکاری و کارآمد بوده و در ماه های آینده، آزمایش ها و بررسی های بیشتری درباره این متن انجام خواهد شد.
رضایت از قیمت های کنونی
وزیران نفت و انرژی سه کشور امارات، ونزوئلا و عربستان سعودی اعلام کردند که از قیمت کنونی نفت اوپک راضی هستند و سقف تولید نفت همچنان حفظ خواهد شد.
یکصد و پنجاه و هفتمین نشست وزیران نفت کشورهای صادرکننده نفت «اوپک» قبل از ظهر روز پنجشنبه با حضور 12 کشور عضو این سازمان در وین پایتخت اتریش برگزار شد.
محمد بن داهن آل حملی وزیر انرژی امارات در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در پاسخ به این سوال که آیا از قیمت کنونی نفت راضی است، گفت: قیمت ها، وضعیت بازار را نشان می دهد و ما با این قیمت کنونی نفت اوپک راضی هستیم.
رافائل رامیرز وزیر انرژی و نفت ونزوئلا نیز به خبرنگار ایرنا در وین گفت: ما از قیمت نفت راضی هستیم چرا که بازار ثبات بیشتری دارد، قیمت ها برای ما اکنون خوب است.
سقف تولید اوپک تغییر نکرد
رئیس اوپک اعلام کرد اعضای این سازمان سقف تولید خود را تغییر ندادند.
به گزارش پایگاه خبری بلومبرگ، ویلسون پاستور، وزیر نفت اوپک و رئیس دوره ای اجلاس این سازمان، اعلام کرد: این سازمان کشورهای عضو تصمیم گرفتند سهمیه های تولید خود را تغییر ندهند.
سقف تولید روزانه اوپک 24 میلیون و 845 هزار بشکه در روز می باشد.

/ 0 نظر / 3 بازدید